Doprava a logistika v Česku stále nevybředla z recese | E15.cz

Doprava a logistika v Česku stále nevybředla z recese

Univerzální kontejnery na kamiony nebo vlaky - ilustrační foto
Univerzální kontejnery na kamiony nebo vlaky - ilustrační foto
• 
ZDROJ: Petr Horky

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podnikání v oblasti dopravy a logistiky v České republice stále bojuje s následky recese. V rámci hodnocené skupiny 145 firem se tržby v letech 2010 až 2012 zvýšily o 7,1 procenta na 298 miliard korun, zatímco provozní náklady ve stejném období klesly o 4,3 procenta a zisk se naopak snížil o 0,5 procenta na 10,8 miliard korun. Informace vyplývají ze studie Doprava a logistika společnosti Bisnode.

Největší díl z tržeb generuje odvětví pozemní a potrubní dopravy, které v roce 2012 vytvořilo 51 procent a skladování a vedlejší činnosti v dopravě (37 procent).

Konkurence drží ceny

„Ačkoliv firmám podnikajícím v oblasti dopravy a logistiky mírně rostou tržby, klesají náklady a zisk stagnuje, je zřejmé, že na trhu panuje silně konkurenční prostředí, které tlačí ceny dolů. Firmy, aby přežily, musí pracovat s minimální ziskovou marží,“ komentuje výsledky studie analytička Bisnode Petra Štěpánová.

„I když je v sektoru patrné významné zastoupení soukromého kapitálu, jeho plné odstátnění neproběhlo. V rámci segmentu totiž kromě státních příspěvkových organizací působí zhruba desítka státem ovládaných významných společností, což podnikání výrazně ovlivňuje,“ dodala analytička.

Společnosti z Top 145 s nejvyšším výsledkem hospodaření za účetní období 2012

Poznámka: údaje za Top 145 firem odvětví dle dosažených tržeb za rok 2012. Zdroj: Bisnode

Společnosti z Top 145 s nejnižším výsledkem hospodaření za účetní období 2012

Poznámka: údaje za Top 145 firem odvětví dle dosažených tržeb za rok 2012. Zdroj: Bisnode

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah