Dráhy letos vrátí na koleje legendární Stříbrný šíp | E15.cz

Dráhy letos vrátí na koleje legendární Stříbrný šíp

M 260.001, přezdívaný Stříbrný šíp (Archiv ČD)
M 260.001, přezdívaný Stříbrný šíp (Archiv ČD)
• 
ZDROJ: Archiv CD

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejen novými vlaky je živa česká železnice. Na významnou událost se letos mohou naopak těšit příznivci železniční historie. České dráhy v říjnu vrátí na koleje legendární motorový vůz s označením M 260.001, přezdívaný Stříbrný šíp.

V roce 1938 jej pouze v jediném exempláři vyrobili v ČKD ve spolupráci s firmou Praga. Dalšímu vývoji zabránila válka a samotný vlak, který při zkouškách v roce 1939 dosáhl rychlosti 130 kilometrů v hodině, v běžném provozu spíše příštipkařil.

Definitivně byl odstaven v roce 1953, od té doby a za výrazné pomoci nenechavců chátral. V 90. letech se ho ujalo železniční muzeum v Lužné u Rakovníka, následně byl umístěn v depozitáři v Chomutově. Odsud putoval za pomoci nehodového vlaku do dílen DPOV v Nymburku, kde nyní prochází kompletní obnovou. Z vozu se totiž fakticky zachovala pouze skříň, podvozek a některé ovládací prvky. Původní motory dlouhá léta sloužily jako záložní zdroje energie v Karlínském divadle, po povodních v roce 2002 se ale po nich slehla zem.

M 260.001, přezdívaný Stříbrný šíp (Archiv ČD) Autor: Archiv CD

Nejdříve se proto uvažovalo o osazení motorů Tatra, nakonec se ale opraváři rozhodli pro jabloneckou značku Tedom, jejíž motory pohánějí například Regionovy. Obnova interiéru (z velké části jde o novou výrobu) se děje hlavně na základě dobových fotografií. Náklady na rekonstrukci budou zhruba 20 milionů korun.

„M 260.001 je nejluxusnějším a architektonicky nejzajímavějším motorovým vozem, který kdy ČKD Praha vyrobilo. Je majetkem Českých drah a po renovaci bude využíván k hvězdicovým jízdám kolem Prahy a na objednávku cestovních kanceláří pro jízdy po našich krásných tratích a zajímavých koutech naší vlasti,“ sdělil serveru E15.cz přednosta depa historických vozidel v Lužné Jindřich Rachota.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah