Dubaj chce největší letiště na světě. Investuje 680 miliard | E15.cz

Dubaj chce největší letiště na světě. Investuje 680 miliard

ČTK

Dubajský panovník schválil plán na rozšíření druhého největšího dubajského letiště v hodnotě 32 miliard dolarů, což je zhruba 680 miliard korun. Oznámil to provozovatel letiště. Kapacita mezinárodního letiště šajcha Maktúma by tím měla stoupnout na více než 200 milionů cestujících ročně. Dubajští činitelé si slibují, že letiště se časem stane největším na světě.

V rámci rozšíření by v první fázi měly vzniknout nové přistávací a odletové dráhy a další prostory, které by měly být schopny zvládnout 120 milionů cestujících ročně a stovku dvoupatrových letadel Airbus A380 v libovolnou dobu.

Letiště bylo otevřeno v roce 2010, ale pouze pro nákladní lety. První cestující přijalo loni v říjnu na jediném terminálu, který používají především menší aerolinie a nízkonákladoví letečtí dopravci.

Po dokončení expanze, které se plánuje za šest až osm let, bude mít pět souběžných drah, které od sebe budou vzdálené tak, aby bylo možné je používat zároveň, tvrdí státem podporovaný provozovatel letišť Dubai Airports.

Hlavním letištěm v Dubaji je v současnosti nadále větší Dubai International. Loni bylo sedmým nejrušnějším letištěm na světě, odbavilo 66,4 milionu cestujících. Nejrušnějším letištěm na světě je Hartsfield-Jackson International v americké Atlantě. Loni jím prošlo 94,4 milionu cestujících.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!