Ekonomický ředitel pražského dopravního podniku kvůli trvajícím sporům končí | E15.cz

Ekonomický ředitel pražského dopravního podniku kvůli trvajícím sporům končí

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po Martinu Dvořákovi, který minulý týden opustil post generálního ředitele pražského dopravního podniku, oznámil dnes rezignaci také ekonomický ředitel Ivo Štika. Svůj odchod zdůvodníl přetrvávajícími spory s hlavním městem o financování podniku. Před dvěma týdny rezignoval také dopravní ředitel Petr Blažek.

„S ohledem na přetrvávající rozpory s magistrátem hlavního města v otázce financování Dopravního podniku hlavního města Prahy, které se od roku 2009 nepodařilo dořešit, nevidím důvod zůstat ve funkci,“ uvedl ke svému odchodu Štika.

Štika byl blízkým spolupracovníkem Dvořáka. Jako ekonomický ředitel v dopravním podniku působil v letech 2007 až 2009 a znovu od ledna letošního roku.

„Ekonomický ředitel je vždy v dané firmě druhá nejzodpovědnější osoba po generálním řediteli, a tudíž je logické, že došlo k této obměně,“ řekl novinářům náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). „Pravda je, že jsme o tom jednali a že na tomto místě musíme udělat rychlou změnu a že musíme uvažovat i o nějaké podobě krizového managamentu, než proběhnou výběrová řízení. Nechceme, aby se vývoj v podniku zpomalil,“ reagoval na odchod ekonomického ředitele pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Minulé pondělí z podniku odešel generální ředitel Dvořák, svůj odchod zdůvodnil únavou z téměř pětiletého působení ve vrcholné pozici. Vedením podniku je nyní pověřen nový dopravní ředitel Jaroslav Stůj. Dvořák, Štika i Blažek zatím zůstávají v představenstvu podniku, kam byl minulý týden zvolen i Stůj.

Změny v dopravním podniku souvisí se změnou koalice na pražské radnice a také s kauzami, které se kolem dopravního podniku v posledních týdnech objevují. Podnik se potýkal například s kauzou ohledně nákupu jízdenek a vyvádění peněz na Britské Panenské ostrovy. Podle Nadačního fondu proti korupci existuje kolem pražského dopravního podniku organizovaná skupina lidí, která z něj vyvádí peníze. Vedení města chce, aby hospodaření podniku prověřil externí audit.

Pražský dopravní podnik je největší městskou firmou, ročně dostává na provoz z rozpočtu hlavního města více než deset miliard korun. Má přes 10 tisíc zaměstnanců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah