Estonian Air končí, Brusel zamítl státní pomoc. Vláda už má novou firmu | E15.cz

Estonian Air končí, Brusel zamítl státní pomoc. Vláda už má novou firmu

Boeing 737 aerolinek Estonian Air
Boeing 737 aerolinek Estonian Air
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: 54north; Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Malá estonská státem kontrolovaná letecká společnost Estonian Air končí provoz. Důvodem je nařízení Evropské komise, že musí vrátit státní pomoc 85 milionů eur (2,3 miliardy korun).

Evropská komise v sobotu po třech letech vyšetřování rozhodla, že je nespravedlivé vůči daňovým poplatníkům podporovat uměle Estonian Air, když aerolinky nezavedly nezbytné kroky, aby zajistily svoji životaschopnost, přestože v posledních pěti letech dostávaly podporu ze státních peněz.

Vládní pomoc podle EK byla nespravedlivou výhodou a Estonian Air proto musí splatit zpět pomoc, kterou již obdržely, navýšenou o úroky, a nesmějí získat dalších 40 milionů eur, které chtěly kvůli restrukturalizaci.

Estonský ministr hospodářství Kristen Michal podle místního tisku oznámil, že aerolinky nejsou schopné splácet. Estonian Air na svých internetových stránkách uvedly, že cestujícím, kteří mají letenky na lety od 8. do 11. listopadu, nabídnou náhradní lety. Ostatním vrátí peníze za zaplacené letenky. Hlavním věřitelem aerolinek je vláda.

Nový dopravce Nordic Aviation

Estonská vláda očekávala negativní rozhodnutí EK a proto již zřídila novou firmu, Nordic Aviation Group, která bude nabízet lety z hlavního města, Tallinnu, a spolupracovat s dalšími pěti aerolinkami. Létat začne podle svého prohlášení dnes.

Estonian Air vznikly v roce 1991, kdy Estonsko získalo nezávislost. Převážnou část své existence však hospodařily se ztrátou. Od roku 2009 Estonsko napumpovalo do aerolinek 60 milionů eur, aby je udrželo ve vzduchu. Loni aerolinky vykázaly provozní ztrátu 6,7 milionu eur při příjmech 69,9 milionu eur. Za osm měsíců letošního roku přepravily 404 tisíc cestujících a celkem vlastní pět letadel.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah