Japonský rychlovlak jezdí i na ostrov Hokkaidó, cesta z Tokia trvá čtyři hodiny | E15.cz

Japonský rychlovlak jezdí i na ostrov Hokkaidó, cesta z Tokia trvá čtyři hodiny

šinkanzen
šinkanzen
• 
ZDROJ: Sukhoi37 via Wikimedia Commons (CC BY SA 4.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Legendární japonský rychlovlak šinkansen dnes poprvé za své dlouhé existence dopravil cestující až na severojaponský ostrov Hokkaidó. Vzdálenost 863 kilometrů z Tokia na ostrov urazila elegantní souprava aerodynamických tvarů podle agentury AFP za čtyři hodiny při rychlosti až 260 kilometrů v hodině.

Více jak 50 let je šinkansem symbolem poválečného rychlého rozvoje Japonska, k němuž výrazně přispěl. Poprvé vyjel v roce 1964 na trati Tokio-Osaka a stal se průkopníkem vysokorychlostní železniční dopravy ve světě. První rok převážel denně kolem 60 tisíc osob, zatímco nyní je to více než 420 tisíc lidí.

Prodloužení tratě šinkansenu o 149 kilometrů, včetně 54 kilometrů tunelem, bylo velkou investicí, která si vyžádala v přepočtu přes 4,4 miliardy eur (119 miliard korun), poznamenala agentura AFP.

Odjezd šinkansenu z nádraží na ostrově Hokkaidó

Představitelé ostrova Hokkaidó, kteří o šinkansen usilovali desítky let, věří, že nové rychlé spojení se zbytkem Japonska přiláká na ostrov více investorů a turistů.

Ze čtyř hlavních ostrovů Honšú, Hokkaidó, Kjúšú a Šikoku, které tvoří Japonsko, tak není spojen s okolím rychlovlaky šinkansen už jen nejmenší z nich, Šikoku. Podle AFP se s tím zatím nepočítá.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah