Kamiony ze Spořilovské zmizí na nový most do konce letošního roku | E15.cz

Kamiony ze Spořilovské zmizí na nový most do konce letošního roku

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Jiri Kotatko

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spořilovské ulici v Praze 4 se uleví. Do konce letošního roku se kamionová doprava přesune na na nově budovaný most přes Jižní spojku v ulici Ke Garážím. Zároveň město na Spořilově položí takzvaný tichý asfalt a vzniknou nové protihlukové stěny.

Dopravní zátěž v Praze na Spořilovské vzrostla po otevření Pražského okruhu mezi dálnicemi D1 a D5 v září 2010. Magistrát tehdy zakázal kamionům vjezd na Jižní spojku mezi Barrandovem a Spořilovem. Po Spořilovské tak projede každý den v obou směrech podle nejnovějších měření TSK na 50 tisíc automobilů, z nich je zhruba 9 tisíc kamionů. V noci to pak je celkem devět tisíc aut a z toho asi 1700 kamionů.

Jedním z řešení je podle materiálu, který dopravní výbor projednával, aby kamiony, které jezdí po Spořilovské ve směru z Jižní spojky na D1, sjížděly ze spojky na nový most a dále pokračovaly po ulici 5. května. Zároveň by tu nově měla platit povinná minimální vzdálenost mezi kamiony 30 až 50 metrů. Vzdálenost má zajistit, že kamiony nevytvoří souvislou kolonu, kvůli které osobní auta neprojedou.

Úpravy za desítky milionů

Mezi další opatření patří výstavba protihlukových stěn a valu kolem Spořilova podél ulice 5. května a Jižní spojky nebo podél Jižní spojky mezi ulicemi Sliačská a Spořilovská. Nová mobilní protihluková stěna má být v severní části Spořilovské. Ta by měřila sto metrů a byla by ve zkušebním provozu, řekl na jednání výboru náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). Staveniště na novou stěnu na Spořilovské ve směru k Jižní spojce předá město podle Nouzy stavební firmě 25. října.

Dalším opatřením je položení takzvaného tichého asfaltu, který snižuje hluk. Ten má být na Spořilovské ve směru z kopce a v Senohrabské ulici. Celkem by výstavba mostu a další úpravy měly podle Technické správy komunikací, která je připravila, vyjít v řádu desítek milionů korun. Přesná částka zatím není známa. Část peněz dostane město od státu.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah