Kdo jezdí pravidelně vlakem, dostane poloviční slevu, rozhodla Ficova vláda | e15.cz

Kdo jezdí pravidelně vlakem, dostane poloviční slevu, rozhodla Ficova vláda

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Dariusz Sieczkowski via Flickr (CC BY-ND 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovensko po loňském zavedení bezplatné přepravy dětí, studentů a seniorů ve vlacích zvýhodní také cestující, kteří pravidelně využívají státem dotovanou vlakovou přepravu. Rozhodla o tom dnes levicová vláda premiéra Roberta Fica. Opatření se dotkne zejména lidí, kteří dojíždějí vlakem za prací.

„Chceme od února zavést plošnou 50procentní slevu pro cestující, kteří si kupují týdenní nebo měsíční jízdenky. Myslíme si, že ještě více zatraktivníme vlakovou dopravu,“ řekl novinářům Fico.

Mluvčí státního dopravce Železničné spoločnosti Slovensko (ZSSK) Jana Morháčová řekla, že pasažéry s týdenní nebo měsíční jízdenkou se na celkovém počtu cestujících této společnosti loni podíleli zhruba 11 procenty. V současnosti držitelé předplatných časových jízdenek ušetří 35 až 45 procent ve srovnání s tím, pokud si na každou cestu kupovali zvláštní jízdenku.

Slevu státu vykompenzuje vyšší počet pasažérů

Nárok na vyšší než dosavadní slevu z předplatných jízdenek získají také cestující na regionální trati z Bratislavy do Komárna, kde státem dotovanou vlakovou přepravu zajišťuje český železniční dopravce RegioJet.

Majitel RegioJetu Radim Jančura rozhodnutí vlády kritizoval. „Podle našeho názoru je plošné zavedení padesátiprocentní slevy pro všechny pracující jen pokračováním předvolební korupce. Vláda premiéra Fica navíc opět diskriminuje tu část slovenské populace, která nemá to štěstí a nebydlí v blízkosti železnice,“ uvedl Jančura.

Ministerstvo dopravy odhadlo, že výpadek tržeb železničních dopravců z důvodu zvýšení slevy na předplatné jízdenky pokryjí příjmy z očekávaného vyššího počtu cestujících.

Od 17. listopadu minulého roku mohou děti, studenti a senioři nejen ze Slovenska, ale i z dalších států Evropské unie cestovat v zemi pod Tatrami vlakem zdarma. Bezplatné cestování platí na téměř všechny spoje ZSSK, výjimkou jsou jen vlaky vyšší kategorie InterCity. Jízdenku si cestující musejí koupit i na dálkové vlaky RegioJetu na lince z Bratislavy do Košic, kterou dopravce provozuje na vlastní komerční riziko.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah