Krymské úřady lákají firmy z Česka na trolejbusové projekty | E15.cz

Krymské úřady lákají firmy z Česka na trolejbusové projekty

ČTK

Úřady anektovaného Krymu navrhly českým firmám investiční projekty včetně závodu na montování trolejbusů a výstavbu trolejbusového depa, uvádí ruská agentura TASS, která se odvolává na informaci místních úřadů. O českých investicích na okupovaném území na Krymu jednala podle agentury blíže neurčená skupina českých expertů.

Ruská agentura se odvolává na slova Ljudmily Blankové, náměstkyně ministra pro hospodářský rozvoj z krymské regionální vlády. „Účastníci setkání posoudili možnosti navázání pracovních styků a realizace investičních projektů, jako je dodávka trolejbusů a jejich montování či výstavba nového trolejbusového depa v Simferopolu,“ cituje TASS Blankovou.

Společnosti Škoda Transportation a Ekova Electric, dva hlavní čeští výrobci trolejbusů, ale uvedly, že o společném závodu na montování trolejbusů nebo depu na Krymu v současnosti nejednají. ČTK to řekli marketingová ředitelka plzeňské Škody Lubomíra Černá a generální ředitel ostravské Ekovy Radoslav Hanzelka.

Rusko je po násilné anexi ukrajinského poloostrova vystaveno sankcím Evropské unie, které byly v červenci prodlouženy do konce ledna příštího roku.

Sankce se kromě individuálního postihu některých ruských a ukrajinských osob zaměřují na finanční sektor, odvětví energetiky a obrany a oblast zboží dvojího užití, tedy civilního i vojenského.

TASS dnes napsal, že navzdory sankcím projevují zájem o investice na Krymu firmy z některých zemí EU, jmenovitě Itálie, Řecka, Německa a Bulharska. Investoři prý zatím zkoumají situaci, žádné konkrétní smlouvy dosud uzavřeny nebyly.

Trump by uznal anexi Krymu, zlepší-li to vztahy USA s Ruskem

Na Krymu funguje už od konce 50. let trolejbusová síť, jejíž součástí je údajně nejdelší trolejbusová trať na světě mezi Simferopolem a Jaltou. Linku tradičně obsluhují české trolejbusy, které navzdory věku jezdí podle dostupných informací na exponované trase dodnes.

Blanková při setkání s českými experty projednala také účast českých podniků na zpracování krymské zemědělské produkce a pevného komunálního odpadu. „Obě strany konstatovaly oboustranný zájem na další společné práci a dohodly se na výměně informací,“ uvádí se ve zprávě krymského ministerstva.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!