Lufthansa krotí optimistické vyhlídky, nejspíš vydělá méně než loni | e15.cz

Lufthansa krotí optimistické vyhlídky, nejspíš vydělá méně než loni

Lufthansa Boeing 747-830
Lufthansa Boeing 747-830
• 
ZDROJ: K von Wedelstaedt via Wikimedia Commons (GFDL 1.2)

mit

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší evropská aerolinka, německá Lufthansa, se rozhodla změnit svou předpověď hospodaření v letošním roce. Očekává, že letos vydělá méně, než v roce 2015. Není v tom však sama, obavy vyjadřují také jiné evropské společnosti.

Teroristické útoky, politické vlivy a ekonomická nejistota. To jsou důvody, proč se Lufthansa rozhodla v polovině roku změnit svá očekávání výsledků na konci roku. Všechny tyto faktory se už přímo projevily na trhu s leteckou dopravou, podle Lufthansy je znát nižší zájem o dálkové lety do Evropy.

Ještě na začátku roku však společnost očekávala, že by zisk mohl překonat loňský rok. Plán však společnosti nevyjde a už nyní oznámila, že množství prodaných letenek pravděpodobně navýší jen o 5,4 procenta, místo plánovaných šesti. V červnu Lufthansa přepravila 10,2 milionu pasažérů, což znamenalo meziroční nárůst jen 0,2 procenta.

Obavy Lufthansy rovněž potvrdila Mezinárodní asociace leteckých dopravců. „Po velmi slibném začátku letošního roku poptávka klesá. A budoucnost nemusí být lepší. Clou situaci samozřejmě zhoršila situace v Turecku a brexit,“ řekl ředitel asociace Tony Tyler pro BBC.

Podobně se k současné situaci v letectví vyjádřila také britská nízkonákladová aerolinka easyJet. Podle ní letecká doprava zažívá jedno z nejtěžších období od roku 1995, kdy byla založena. Společnost rovněž upravila své vyhlídky pro třetí čtvrtletí, především kvůli množícímu se množství rušení letů. Dalšími vlivy, které easyJetu znepříjemnily hospodaření je stávková pohotovost ve firmě, přehuštěná doprava a uzavírky ranveje na letišti Gatwick. ¨

V posledním čtvrtletí klesly aerolince tržby o 2,6 procenta na 1,2 miliardy (3,9 miliardy korun), také kvůli 1 221 zrušeným letům. Množství pasažérů se však easyJetu zvýšilo o 5,8 procenta na 20,2 milionu.

Autor: mit

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah