Lufthansa kvůli stávce zrušila 290 letů, včetně spojů do Prahy | E15.cz

Lufthansa kvůli stávce zrušila 290 letů, včetně spojů do Prahy

Stávka palubního personálu Lufthansy
Stávka palubního personálu Lufthansy
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stevardi a letušky největších německých aerolinek Lufthansa vstoupili ve 14:00 do stávky. Aerolinky kvůli tomu zrušily 290 letů z Frankfurtu nad Mohanem a z Düsseldorfu a opačným směrem. Protestní akce se dotkne i spojení mezi Českou republikou s Německem. Na svou trasu nevyletí dvojice odpoledních spojů mezi Prahou a Frankfurtem. Podle odborového svazu UFO by stávka měla trvat týden.

Z Prahy neodletí letadla Lufthansy v 14:45 a v 19:05. Zrušeny budou rovněž přílety z Frankfurtu v 18:20 a 22:30, uvedla mluvčí pražského letiště Marika Janoušková. Dopoledních letů se naopak protest nikterak nedotkl.

Celkem dnes Lufthansa zrušila 290 letů, z toho 23 mezikontinentálních spojení. Stávka tak postihne asi 37 500 cestujících, oznámily aerolinky. Lufthansa nabízí pasažérům možnost bezplatně stornovat letenky nebo je přesunout na jiný termín. Pro cestující, kteří měli ve Frankfurtu přestupovat a jejich další spojení bylo zrušeno, zamluvila společnost 2500 hotelových pokojů.

V neděli přestávka

Dnes stávka potrvá do 23:00 a vztahuje se pouze na kmenové aerolinky Lufthansa, nikoliv na jejich dceřiné společnosti. V sobotu protest potrvá od 06:00 do 23:00 a dotkne se části vnitrostátních a evropských letů vypravovaných z Frankfurtu. V neděli by se podle aktuálního prohlášení svazu UFO nemělo stávkovat vůbec, v pondělí však bude protestní akce pokračovat. Odbory jsou ale připraveny stávku přerušit, pokud Lufthansa přistoupí na jejich požadavky na mzdové a pracovní podmínky.

„Velmi tohoto kroku litujeme, jinou alternativu ale nevidíme,“ uvedl k zahájení stávky šéf svazu UFO Nicoley Baublies. Odbory se přou s vedením aerolinek o pracovní a mzdové podmínky. Požadují mimo jiné vyplacení jednorázové prémie k platu ve výši 2000 eur (54 200 korun) všem stevardům a letuškám Lufthansy. Kromě toho žádají zachování stávajícího programu penzijního zabezpečení, který chce Lufthansa omezit.

Ze stávky do stávky

Lufthansa se v posledním roce a půl potýkala především se stávkami pilotů, které společnosti způsobily škody v řádu stovek milionů eur. Předchozí stávky omezily mimo jiné letecké spojení mezi Prahou a Německem.

Protesty zaměstnanců Lufthansy v posledním roce zesiluje snaha vedení aerolinek o snížení nákladů. Lufthansa se obává, že při zachování současných nákladů nedokáže v budoucnu konkurovat nízkonákladovým dopravcům a blízkovýchodním leteckým společnostem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah