Ministerstvo chce vytlačit segwaye z chodníků | E15.cz

Ministerstvo chce vytlačit segwaye z chodníků

Turisté na segwayích v centru Prahy
Turisté na segwayích v centru Prahy
• 
ZDROJ: Steven Lilley, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo dopravy plánuje vytvořit samostatnou kategorii pro vozítka Segway a tím je vytlačit z chodníků. Segwaye dosud legislativa považuje za chodce, by měla vzniknout nová samostatná kategorie. Podle návrhu novely zákona o provozu na pozemních komunikacích by segwaye mohly jezdit po cyklostezkách, nebo místech, která pro ně vyhradí místní radnice.

„Segway bude možné provozovat tam, kde obec tomu vyhradí určité místo pro provoz,“ řekl mluvčí ministerstva Martin Novák. V současnosti se už nesmějí používat v silničním provozu. Kromě vozítek budou do nově připravované kategorie, kterou chce úřad přestat označovat za chodce, zařazeny různé skákací boty, dodal mluvčí.

Důvodem pro omezení vozítek je podle úřadu především zvyšující se množství kolizí s chodci. Vozítka si zpravidla půjčují turisté, tedy osoby bez předchozí zkušenosti s jejich ovládáním, což spolu s výrazně vyšší rychlostí, než jakou se pohybují chodci, způsobuje nehody, uvedlo v odůvodnění ministerstvo.

Zákaz na Kampě

V poslední době diskusi o oprávněnosti jízdy těmito vozítky po chodníku rozvířil zákaz jejich vjezdu na pražskou Kampu letos v srpnu. Zákaz původně platil i pro cyklisty, těm ale koncem září první pražská městská část vjezd opakovaně povolila. Zákaz si vynutily desítky stížností chodců na bezohledné počínání cyklistů i lidí na elektrických vozítkách.

Zvýšit bezpečnost chodců, kteří jsou ve statistikách nehodovosti jednou z nejohroženějších skupin, plánuje ministerstvo rovněž zavedením povinného nošení reflexních prvků na oblečení. To by měli chodci nosit podle návrhu mimo obce a rovněž v zástavbě v místech, kde není chodník a která nejsou dostatečně osvětlená, uvedlo ministerstvo.

Segwaye v Praze nabízí turistům několik firem. „Na území Prahy 1 aktivně působí přibližně 13 firem, které pronájem včetně průvodce zajišťují. Pak tu máme další osoby, které pronájem realizují mimo jakékoliv živnostenské oprávnění,“ uvedl Štefan Kabátek ze spolku Pro Jedničku. Z evropských zemí provoz vozítek na chodnících a v silničním provozu v minulosti zakázala například Velká Británie. Segway tak mohou jejich britští majitelé používat jen na soukromých pozemcích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah