Ministerstvo definitivně zrušilo posudek pro letiště Vodochody | E15.cz

Ministerstvo definitivně zrušilo posudek pro letiště Vodochody

Letiště Vodochody spolu s přilehlou továrnou Aero
Letiště Vodochody spolu s přilehlou továrnou Aero
• 
ZDROJ: DeeMusil, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Ministerstvo životního prostředí potvrdilo zrušení ekologického posudku na rozšíření Letiště Vodochody. Znamená to pozastavení jeho výstavby. Podle ředitele letiště Martina Kačura bude případ pravděpodobně řešit Nejvyšší správní soud. Ministerstvo své rozhodnutí okomentuje v nejbližších dnech, čeká na oficiální potvrzení, že stanovisko bylo firmě Penta Investments, která letiště ovládá, doručeno.

Ministerstvo zrušilo ekologický posudek k rozšíření letiště v červnu, investor podal proti rozhodnutí rozklad, který komise projednala 9. září a ministru životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO) doporučila, aby zrušení ekologického posudku na rozšíření Letiště Vodochody potvrdil.

Na oficiální stanovisko měl 60 dní, zamítnutí rozkladu bylo podle Kačura letišti doručeno v pátek. „Naši právníci teď budou zkoumat odůvodnění zamítnutí a podle toho budeme postupovat dál. S nejvyšší pravděpodobností se obrátíme na Nejvyšší správní soud,“ uvedl Kačur. Důvodem je podle něj i způsob výkladu správního řádu.

Kladný posudek vydalo ministerstvo loni koncem října. Obsahoval přes 120 podmínek, které investor musí splnit, šlo například o dostavbu přivaděče na dálnici D8 nebo omezení pro noční lety. Kvůli stížnostem starostů okolních obcí, kteří podali na 40 podnětů, ho ale ministerstvo letos na jaře prověřovalo. Podle něj posudek obsahoval procesní chyby v oblasti vodního hospodářství a nesprávné navýšení hlukových limitů o takzvanou korekci.

Okolní obce verdikt vítají

Rozhodnutí ministerstva je zásadním krokem pro obce z okolí letiště, protože tím bylo konstatováno, že posudek vlivů na životní prostředí (EIA) nebyl vypracován správně, řekl starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček (STAN), který je i mluvčím iniciativy Stop Letišti Vodochody. „My jsme upozorňovali na to, že jsou v EIA veliké chyby. Teď nám byla dána podpisem ministra jakási satisfakce. Máme z toho radost,“ uvedl Holeček.

Letiště Vodochody patří do skupiny Aero, kterou ovládá firma Penta. Na letišti chce v budoucnu odbavovat ročně 3,5 milionu cestujících hlavně nízkonákladových aerolinií, nepravidelných a privátních letů. Fungovat mělo začít nejdříve v roce 2016. Investice mají dosáhnout asi tří miliard korun.

Martin Kačur: Letiště Vodochody může stát za čtyři roky

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.