Protest u TUIfly: desítky pilotu aerolinek odešly na nemocenskou | E15.cz

Neobvyklý protest: Desítky pilotu německých aerolinek TUIfly odešly na nemocenskou

Neobvyklý protest: Desítky pilotu německých aerolinek TUIfly odešly na nemocenskou
Německé aerolinky TUIfly
• 
ZDROJ: Aero Icarus, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Vážným problémům čelí v posledních dnech německá letecká společnost TUIfly. Desítky jejích pilotů si totiž vzaly nemocenskou dovolenou, a proto firma ruší řadu letů; jen dnes jich bylo kolem stovky. Na spoje dceřiné společnosti německého touroperátora TUI, který je největším poskytovatelem zájezdů v Evropě, přitom čekají tisíce cestujících.

Dramatický nárůst údajné nemocnosti pilotů TUIfly nezpůsobila podle všeho žádná nákaza či infekce, ale mnohem spíše informace o nadcházejícím sloučení firmy s částí společnosti Air Berlin. Zaměstnanci se obávají, že krok povede ke ztrátám pracovních míst, a proto podle některých německých médií přistoupili k takovémuto neoficiálnímu protestu.

V jeho důsledku je dnes firma schopna zajistit jen deset ze 108 plánovaných letů, a to jen díky tomu, že si najala stroje a posádky od jiných společností. Výpadek se dnes dotkne asi 9000 cestujících. Desítky letů zrušila firma už ve čtvrtek.

Spojení německých obrů: Lufthansa převezme třetinu linek Air Berlin

Problémy dopadají také na aerolinky Air Berlin, protože třetina letadel TUIfly včetně posádek už dnes pro Air Berlin létá.

Šéf dozorčí rady TUIfly Henrik Homann počítá s tím, že se lety budou rušit i v dalších dnech. S piloty podle něj vedení firmy jedná a věří, že se podaří situaci uklidnit. K dohodě obě strany vyzval také ministr dopravy Alexander Dobrindt (CSU), podle něhož nemohou na neshody doplácet cestující.

Pasažéry, kterých se problémy dotýkají, se zatím TUIfly odškodnit nechystá s odkazem na to, že za problémy způsobené "vyšší mocí" nemůže.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!