Nové tramvaje Praze dlouho nevydržely, kvůli závadě jich většinu stahuje | E15.cz

Nové tramvaje Praze dlouho nevydržely, kvůli závadě jich většinu stahuje

Tramvaj For City 15T
Tramvaj For City 15T
• 
ZDROJ: DPP

jih

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nové tramvaje ForCity z dílny plzeňské Škody Transportation se dlouho po Praze neproháněly. Město jich totiž většinu stahuje z provozu kvůli závadám obručí kola a plzeňský podnik je bude muset opravit. Oznámila to mluvčí pražského dopravního podniku Ilona Vysoudilová.

K 24. září má být staženo celkem 22 vozů ze současných 30, které v Praze jezdí. „Závady se zjistily u 11 tramvají, které již najely více než 20 tisíc kilometrů. Spočívají v protočení obruče vůči náboji jízdního kola,“ upřesnila mluvčí.

Dopravní podnik ale preventivně pozastaví provoz i těch souprav, u nichž se závada neprojevila, ačkoliv najely více než 20 tisíc kilometrů. V provozu naopak nadále podle Vysoudilové zůstanou ty vozy, které daný objem kilometrů ještě nenajely.

Škoda Transportation potvrdila, že na všech dodaných tramvajích všechna kola vymění a to bezplatně v rámci reklamace. Chyba je podle podniku u německého výrobce GMT, který kola dodává.

Jak dlouho bude oprava trvat? „Vše by mělo proběhnout v řádu týdnů,“ řekl E15.cz mediální zástupce Škody Roman Binder. „S výrobcem kol, německou společností GMT, která tato kola pro tramvaj 15T vyvinula, vyrábí a dodává, probíhají v tomto okamžiku intenzivní jednání o upraveném technickém řešení a náhradních dodávkách v rámci reklamačního řízení mezi dodavateli,“ dodal Binder.

Další dodávku tramvají ForCity pro Prahu by pak závada podle Bindera neměla ohrozit.

Praha si od škodovky objednala celkem 250 tramvají ForCity, které by v postupných dodávkách měla dostat do roku 2017. Jedna vyjde na cca 60 milionů korun, celková hodnota zakázky je pak podle Škody cca 18 miliard korun.

Do ostrého provozu Praha tramvaje pustila letos v březnu, ačkoli v prvních plánech byl již prosinec 2010. Testování se však protáhlo, Škoda Transportation pak jako komenzaci průtahů prodloužila záruku na tramvaje z 25 na 31 měsíců.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: jih

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah