O Vespy a Aprilie loni nebyl ve světě zájem. Piaggiu se propadl zisk o 57 procent

Vespa, Foto z indické výrobny Baramati

Vespa, Foto z indické výrobny Baramati Zdroj: Shrawan Raja, Indianmotosblog.com

Italskému výrobci motocyklů a skútrů Piaggio klesl v loňském roce zisk bez mimořádných položek o 57 procent na 18,1 milionů eur (497,7 milionu korun). Výsledky stáhl dolů propad prodeje motocyklů a vývoj směnných kurzů. Piaggio je výrobcem legendárních skútrů Vespa či motocyklů Aprilia.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali pokles zisku na 20 milionů eur. Konsolidované čisté tržby se snížily na 1,21 miliardy eur z 1,41 miliardy eur o rok dříve.

Společnost vyrábí i trojkolky a lehké komerční vozy. Loni prodala celkem 555,6 tisíce dopravních prostředků, což je o 9,7 procenta méně než před rokem. Podnik má závody v Itálii, Španělsku, Indii a Vietnamu.

Prodej firmy v Evropě klesl o 12 procent a pokles zaznamenal již šestým rokem za sebou. Firma upozornila, že za šest let se prodej na jejích hlavních trzích, v Itálii a Španělsku, propadl až o 70 procent. Prodej byl nižší i v některých oblastech Asie a Tichomoří. O více než deset procent se snížil prodej motorek ve Vietnamu a Thajsku.

Společnost Piaggio vznikla v roce 1884, od roku 2003 ji kontroluje holdingová firma Immsi. Vespa byla několik desetiletí oblíbeným vozidlem a ikonou národní kultury. Skútru pomohlo i účinkování ve filmech, například Prázdniny v Římě s Audrey Hepburnovou a Gregory Peckem.