O ztrátovou Alitalii projevily zájem desítky potenciálních kupců | e15.cz

O ztrátovou Alitalii projevily zájem desítky potenciálních kupců

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Správci italské letecké společnosti Alitalia obdrželi 32 nezávazných nabídek na tuto ztrátovou firmu. Zdroje tvrdí, že mezi zájemci jsou například čínské aerolinky Airline Hainan a Air China, turecká společnost Turkish Airlines či britská firma British Airways.

Alitalia je pod tříčlennou zvláštní správou od 2. května, kdy o ni kvůli finančním problémům požádala italskou vládu. Termín pro podávání nezávazných nabídek na Alitalii vypršel v pondělí večer. "Dnes ráno jsme začali otevírat obálky," uvedl správce Stefano Paleari. "Otevíráme je, posuzujeme a třídíme," dodal.

Nabídky mohou podávat jednotlivé podniky i skupiny firem. Italská vláda nechce, aby byla Alitalia rozdělena, a požaduje, aby kupec dokázal podniku zajistit nové perspektivy pro budoucnost. Závazné nabídky budou muset zájemci podat do října.

Vedení Alitalie se pro žádost o zvláštní správu rozhodlo poté, co zaměstnanci odmítli firemní plán restrukturalizace, na němž se Alitalia předběžně dohodla s odbory. Ten počítal s propuštěním 1700 zaměstnanců a s osmiprocentním snížením platů části zbývajících.

Italská vláda kromě uvalení správy rovněž odsouhlasila, že aerolinkám poskytne překlenovací úvěr 600 milionů eur (téměř 16 miliard korun), který má podnik udržet v provozu během příštích šesti měsíců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery