Piloti Air France stávkují, ruší se i některé lety do Prahy

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Vin Crosbie, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Piloti společnosti Air France dnes zahájili čtyřdenní stávku kvůli nesouhlasu s novým zákoníkem práce. Společnost zrušila část letů, ale oznámila, že chce přednostně zajistit spojení do měst, v nichž se konají zápasy fotbalového šampionátu Euro 2016. Podle ní se do stávky zapojilo 25 procent pilotů. Letecké spojení s Českou republikou by dnes neměl protest ovlivnit, v neděli jsou zatím ohlášené dva zrušené lety mezi Prahou a Paříží.

Piloti se připojili k železničářům a také popelářům, kteří kvůli reformně pracovního zákona protestovali rovněž. Turnaj se hraje v deseti městech a očekává se, že do Francie na fotbal přijede až sedm milionů návštěvníků.

Stávky pilotů se účastní tři odborové svazy SNPL, Spaf a Alter. Protest může být prodloužen, pokud vedení Air France nevyhoví požadavkům stávkujících. Piloti využili k protestu také světový fotbalový šampionát v roce 1998. Stávkovali tehdy deset dní a vedení společnosti jim ustoupilo v zahajovací den šampionátu.

Mluvčí pražského Letiště Václava Havla Marika Janoušková řekla, že podle dosavadních informací by dnešní lety mezi Prahou a Paříží neměla stávka ovlivnit. V neděli je ale zrušen ranní spoj z Paříže, který měl do české metropole přiletět v 9:05, a následný odlet do Paříže v 9:55. Mluvčí doporučuje cestujícím, aby sledovali aktuální informace o příletech a odletech na webu letiště, informace se totiž mění průběžně.

EURO 2016 - VEŠKERÉ INFORMACE NAJDETE ZDE

SNPL, v níž je víc než polovina všech pilotů, tvrdí, že do práce nepřišlo 70 procent pilotů, což ale Air France popřela. „Slyšel jsem, jak ráno šéf SNPL řekl, že stávkovat bude 70 procent pilotů, což ale není pravda. Podle našich odhadů se účastí 25 procent,“ řekl v rozhlase výkonný ředitel letecké společnosti Frédéric Gagey.

Air France oznámila, že dnes zajistí 83 procent letů, z dálkových pak 93 procent. Podle francouzských sdělovacích prostředků byly dnes zrušeny jenom tři lety, a to do Hongkongu, Ósaky a Tokia. Air France očekává, že v neděli do stávky vstoupí 27 procent pilotů a že bude zajištěno 80 procent letů.

Protest je naplánován ve třech dvou až tříhodinových vlnách, z nichž první začala v 5:30 ráno, bude následovat polední a nakonec poslední, která začne v 21:30 večer. „Nechceme lety rušit, jenom zpozdit,“ řekl Emmanuel Mistrali ze SNPL. Piloti ostatních dvou odborových svazů však stávkují celý den.

Mistrali také řekl, že místo hádání se o tom, kolik pilotů stávkuje, by bylo lepší zasednout k jednacímu stolu. Gagey prohlásil, že jeho dveře jsou „vždy otevřeny“, ale že nebude „jednat o tom, o čem se jednat nedá“.

Stávka způsobí společnosti Air France denní škody v hodnotě sedmi milionů eur (189 milionů korun). Společnost ujistila, že nechce, aby protest dopadl na návštěvníky Eura. „Bude-li se například hrát zápas Turecko-Chorvatsko, zajistíme přednostně lety z těchto zemí,“ sdělila Air France.