ŘLP vypsalo soutěž na systém řízení letadel

letištní dispečink

letištní dispečink Zdroj: profimedia.cz

Řízení letového provozu (ŘLP) spustilo jednu z největších investic ve své historii. Státní podnik vyhlásil měsíce připravovaný mezinárodní tendr na dodávku kompletního systému pro řízení letadel na českém nebi. Náklady se odhadují zhruba na miliardu korun, další desítky milionů si vyžádají doprovodné zakázky, mezi které patří nová podzemní sdělovací síť nebo služby takzvaného cloud computingu.

Čeští dispečeři se dočkají například nového vybavení řídicího sálu. Po patnácti letech služby a dílčích vylepšeních se zcela vymění hardware i software. Většinu investice podnik pokryje ze svých vlastních zdrojů, část si půjčí. Nový systém by měl sloužit naplno od roku 2017.

„Tato investice zajistí kvalitní poskytování našich služeb za horizont roku 2025 s tím, že maximálně vyhoví požadavkům leteckých dopravců,“ řekl mluvčí ŘLP Richard Klíma. Podnik čeká zhruba pět nabídek z celého světa.

Dosud používaný systém Eurocat 2000 od společnosti Thales, za který podnik zaplatil rovněž zhruba miliardu korun, přestává vyhovovat potřebám houstnoucího provozu nad českými zeměmi. Systém Eurocat 2000 funguje od roku 2001, kdy Českou republiku přelétlo zhruba 310 tisíc letadel. Loni už to bylo přes 710 tisíc strojů. A výhledy do budoucna hovoří o dalším růstu.

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) před několika dny uvedlo, že přeprava osob vzduchem se od počátku roku celosvětově zvýšila o sedm procent. Nákladná výměna kompletního systému souvisí i s chystanou proměnou letových provozních služeb nad Evropou. Ty by se měly v budoucnu vymanit z mezí státních hranic.

Řízení letového provozu patří k nejbohatším státním podnikům. Loni zvýšilo hrubý zisk meziročně o 38 procent na 280 milionů korun, tržby vzrostly o sto milionů na 3,2 miliardy korun. Hlavním zdrojem příjmů byly letové navigační služby, které představovaly 93 procent z celkových výnosů podniku. Vedle toho podnik provozuje například leteckou školu.