Rozestavěné berlínské letiště dostalo další ránu. Brusel chce přezkoumat jeho vliv na přírodu | E15.cz

Rozestavěné berlínské letiště dostalo další ránu. Brusel chce přezkoumat jeho vliv na přírodu

nos

Evropská komise vytýká novému berlínskému letišti, že se při výstavbě naprosto ignorovaly zákony o životním prostředí.

Nové letiště Berlín Brandenburg (BER Willy Brandt) zatím stále nemá stanovené datum zahájení provozu a z německého rozpoču ukrajuje zhruba dvacet milionů eur měsíčně. Nyní již tak problémové stavbě hrozí neštěstí, tentokrát z Bruselu.

Evropská komise totiž zahájí proti Německu řízení pro porušení evropského práva. Německo musí přezkoumat vliv nových letových tras na přírodu a životní prostředí, uvedl pro server Welt.de mluvčí komisař pro životní prostředí Janez Potočnik.

„Jde o dva pohledy na letecké předpisy,“ řekl mluvčí komise. Bruselské úřady totiž obdržely řadu stížností na nové letiště v Berlíně. A komise jim dala za pravdu.

„Německo nedodržuje evropské předpisy o ochraně přírody a životním prostředí“ řekl mluvčí. Německá vláda má dva měsíce na to, aby situaci napravila. V předchozích diskusích mezi Bruselem a Berlínem se názory různily.

Jádrem sporu jsou letové cesty k novému letišti. Obyvatelé se obávají hluku. Na zvýšený hluk již dříve upozornil i německý úřad letové kontroly Air Traffic Control.

Autor: nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!