Saúdské aerolinky Flynas objednaly 80 Airbusů za 8,6 miliard dolarů, dveře k nim se vyrobí v Česku | E15.cz

Saúdské aerolinky Flynas objednaly 80 Airbusů za 8,6 miliard dolarů, dveře k nim se vyrobí v Česku

ČTK, stu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nízkonákladové aerolinky ze Saúdské Arábie Flynas si objednaly 80 letadel Airbus A320neo. Katalogová hodnota objednávky činí 8,6 miliardy dolarů (219,3 miliardy korun). Informovala o tom dnes letecká společnost.

Dohoda zahrnuje novou objednávku na 60 letadel A320neo a vylepšení stávající objednávky na 20 letadel Airbus A320 na modely neo. Dohoda zahrnuje také opci na koupi dalších 40 modelů A320neo. Dodávky letadel mají začít od roku 2018 a budou trvat osm let.

Polovinu dveří do modelu A320 vyrábí pražský závod společnosti Latecoere. Do nového modelu A320Neo je bude kompletovat nová polorobotická linka na nýtování a montáž. Odbyt má linka zajištěný. Airbus hlásí, že letecké společnosti si dosud objednaly 3626 kusů nového modelu A320.

Flynas částečně vlastní investiční firma saúdského prince Valída bin Talála Kingdom Holding Company. Společnost začala létat v roce 2007, původně se jmenovala Nas Air. Do zisku se dostala v roce 2015. Nyní však čelí silné konkurenci na saúdskoarabském trhu, který je jejím hlavním trhem.

V roce 2016 získaly licenci na provoz domácích letů v Saúdské Arábii společnosti SaudiGulf Airlines a Nesma. Státní Saudi Arabian Airlines plánují od poloviny letošního roku zřídit vlastní nízkonákladové aerolinky Flyadeal. Na licenci pro lety po Saúdské Arábii čekají také aerolinky Al Maha, které vlastní Qatar Airways, napsala agentura Reuters.

 

Autor: ČTK, stu

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah