Škoda Transportation smlouvy na tramvaje zveřejnit nechce, Praha povolá právníky | E15.cz

Škoda Transportation smlouvy na tramvaje zveřejnit nechce, Praha povolá právníky

Tramvaj Škoda 15T ForCity
Tramvaj Škoda 15T ForCity
• 
ZDROJ: Skoda Transportation

čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Škoda Transportation odmítla žádost pražského magistrátu, který po firmě chtěl, aby povolila zveřejnění smluv na nákup tramvají 15T For City určených pro Dopravní podnik hlavního města Prahy. Primátor Tomáš Hudeček chce kvůli tomu nechat vypracovat právní posudek. Smlouvy spolu i s problematickými dodatky by podle něj měly být veřejně přístupné.

„Dopravní podnik je veřejná instituce a smlouvy by měla mít možnost zveřejňovat,“ uvedl Hudeček. Město tak opět povolá právníky. Další podrobnosti nechtěl primátor ani radní a předseda dozorčí rady dopravního podniku Jiří Pařízek sdělit. „Zbytečně bychom vytahovali trumfy,“ konstatoval radní. Krok Škodovky se mu zdá ale z pohledu firmy logický.

Ke zveřejnění smluv a zároveň vlastnické struktury Praha Škodovku vyzvala kvůli informacím, že někteří z majitelů Škody Transportation figurují v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Mělo by jít o Marka Čmejlu a Jiřího Diviše, které spolu s dalšími manažery švýcarská prokuratura viní z praní špinavých peněz a podvodů při privatizaci MUS a žádá pro ně pět let vězení nepodmíněně.

Škoda Transportation na otázku vlastnické struktury hlavnímu městu odpověděla, že jsou jména běžně dostupná ve veřejných zdrojích. „Majetková struktura Škody Transportation není žádným tajemstvím. Konkrétní jména osmi akcionářů jsme zveřejňovali už několikrát a jsou jimi Tomáš Krsek, Michal Korecký, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Jaromír Šilhánek, Josef Bernard, Marek Krsek a Tomáš Ignačák,“ uvedla před týdnem mluvčí plzeňských strojíren Lubomíra Černá.

Pražští radní se o změnu kontraktu na nákup tramvají za 19,2 miliardy korun snaží již od května. Dlouhodobou a údajně nevypověditelnou smlouvu, která zadlužený dopravní podnik finančně tíží, chtějí rozložit do delšího časového období. Navíc by mělo být vyjednáno snížení počtu tramvají, které musí podnik odebrat.

Do dozorčí rady jdou Kocourek a Blecha

Pražští radní dnes zároveň odvolali z dozorčí rady dopravního podniku zastupitele a podnikatele Pavla Hurdu (ODS) a na uvolněné pozice dosadili dva dopravní odborníky Vojtěcha Kocourka a Jana Blechu.

„V dozorčí radě je tak vyrovnané zastoupení,“ uvedl Pařízek. Radní z TOP 09 tak pokračují v personálních obměnách, které v městských firmách odstartovali po převzetí vlády nad Prahou. Kocourek dříve působil jako náměstek ministra dopravy, pracoval i v Českých drahách, Blecha působí jako náměstek ředitele Správy železniční dopravní cesty.

Autor: čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.