Spory o dluhy provoz Blanky neohrozí, slibují stavaři | e15.cz

Spory o dluhy provoz Blanky neohrozí, slibují stavaři

Tunel Blanka
Tunel Blanka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Firmy, které se podílely na stavbě tunelového komplexu Blanka, odmítají do otevření tunelu komentovat, kolik jim město dluží. Kvůli sporům ale nebude provoz v Blance ohrožen, shodli se zástupci společnosti Metrostav, ČKD Praha DIZ, Eurovia, Satra a firmy Inženýring dopravních staveb (IDS). Tunel, který včetně napojení na křižovatku Malovanka vyšel na 43 miliard korun, se po řadě odkladů otevře v sobotu.

Stavbu, která začala v roce 2007, provází kromě jiných komplikací i spory Prahy s dodavateli ohledně plateb. Dluhy vůči stavební firmě Metrostav a IDS řešil několik měsíců rozhodčí soud. Arbitři nakonec dali firmám za pravdu, na dlužné částky mají nárok. Kolik jim nakonec Praha zaplatila, a kolik ještě dodavatelům dluží, není jasné. IDS se nedávno nechala slyšet, že jí kvůli nezaplaceným fakturám hrozí insolvence.

Zástupci dodavatelů nejprve na dotaz ohledně dluhů odmítli odpovědět. „Já bych se k tomu nevyjadřoval a nechal bych to na dalším jednání mezi námi a hlavním městem,“ řekl Ladislav Balšán z ČKD Praha DIZ, která bude v nadcházejících měsících spolu s Technickou správou komunikací tunel spravovat. Další otázky ohledně financování stavby se v průběhu konference pokusil zastavit mluvčí magistrátu Vít Hofman. „Tuto záležitost nebudeme do otevření tunelu komentovat,“ řekl.

Miloslav Hadrava z Metrostavu nakonec na opakovaný dotaz uvedl, že provoz Blanky ohrožen není. „Máme smlouvu do konce roku 2016, veškeré věci finanční a věcné máme s městem vypořádány. Co se týká servisu během zkušebního provozu a pohotovosti, tak je ctí každé firmy se o své dílo postarat,“ řekl.

K jeho výroku se připojily i zástupci zbylých společností. „Rozpory nebudou mít v žádném případě vliv na provoz tunelu,“ řekl mluvčí ČKD Praha DIZ Karel Samec. Většině firem končí smlouvy až v příštím roce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery