Stávky pilotů poslaly aerolinky SAS do hluboké ztráty. Akcie firmy reagovaly propadem | E15.cz

Stávky pilotů poslaly aerolinky SAS do hluboké ztráty. Akcie firmy reagovaly propadem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Skandinávské aerolinky SAS ve druhém fiskálním čtvrtletí více než zdvojnásobily ztrátu před zdaněním z 488 milionů švédských korun před rokem na nynějších 1,22 miliardy švédských korun (2,9 miliardy korun). Hlavní příčinou tohoto nárůstu je stávka pilotů na přelomu dubna a května, která firmu podle odhadu celkově přišla na 650 milionů švédských korun, z toho 430 milionů za druhý kvartál.

Výsledky SAS byly podstatně horší, než předpovídali analytici v průzkumu agentury Reuters. Ti očekávali ztrátu 808 milionů švédských korun. Vedle stávky se do nich promítly i vyšší ceny paliv a oslabení kurzu švédské koruny, ale také snížení poptávky po domácích letech, zejména ve Švédsku, uvedly SAS.

Kvůli stávce pilotů za vyšší mzdy společnost v období od 26. dubna do 3. května zrušila na čtyři tisíce letů, a zasáhla tak plány 370 tisíc cestujících. Ve sledovaném čtvrtletí to bylo 2700 letů a 270 tisíc lidí. Čtvrtletí skončilo v dubnu.

Přepravce sice už dříva naznačoval, že za celý fiskální rok bude před zdaněním v černých číslech, nyní však uvedl, že splnění tohoto cíle bude náročné.

SAS se snaží čelit vysokým cenám pohonných hmot a konkurenci nízkonákladových společností, jako jsou Norwegian Air nebo Ryanair. Řadu let už snižují náklady a obnovují stárnoucí leteckou flotilu. Aerolinky jsou ve vlastnictví Švédska a Dánska, Norsko už celý svůj podíl prodalo.

Akcie aerolinek na zprávu zareagovaly propadem o více než pět procent, za letošní tak ztratily už přes 32 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah