Nový Boeing 797 by mohl pilotovat pouze jeden člověk | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Nový Boeing 797 by mohl pilotovat pouze jeden člověk

Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz

Světové aerolinky se připravují na příchod modelu Boeing 797. Nové letadlo americké společnosti a konkurence pro Airbus A320 a nástupce Boeingů 757 a 737, by mohlo být představeno na aerosalonu v Paříži příští měsíc. Mnoho informací o letounu zatím do světa neuniklo, ale nyní se spekuluje, že by mohlo být ovládáno pouze jedním pilotem. Druhý z nich by let dozoroval a ovládal ze země, čímž by měl větší přehled i o celkovém letovém provozu. Nový model by mohl být do provozu uveden zhruba v roce 2028, informoval o tom server CNBC.

Pokud se naplní předpovědi analytiků a expertů o novém modelu Boeingu s pouze jedním pilotem na palubě, stalo by se 797 prvním dopravním letadlem, které by bylo takto obsluhováno. Krom větší bezpečnosti si americká společnost od snížení počtu pilotů slibuje i ušetření peněz za mzdy.

Nové letadlo by podle CNBC mělo pojmout 200 až 250 cestujících. Spekuluje se i o verzi letadla 797 Plus, která by unesla až 290 cestujících. I přesto, že se nový stroj řadí spíše do střední třídy dopravních letadel, měl by měl Boeing 797 létat na trasách určených i pro velká dopravní letadla.

Místo šrotiště zpět do služby. ČSA si pronajaly svůj bývalý letoun

Motory pro nové letadlo měla původně dodat společnost Rolls-Royce. Ta však od zakázky z časových důvodů upustila.

Analytici ze společnosti Jefferies Group tak nyní očekávají, že si Boeing vybere mezi motory společností United Technologies Pratt & Whitney nebo CFM International.

Boeing s novými informacemi vyčkává i kvůli nynějším problémům s letadly 737 MAX, kde nyní vyřešila opravu softwaru u těchto strojů.

Právě špatný systém u tohoto typu letadel stál za dvěmi smrtelnými nehodami u letckých společností Lion Air a Ethiopian Airlines. Celkem při nich zemřelo 345 cestujících.

Jak technologie mění svět investic a zavedená odvětví? Dozvíte se v novém magazínu E15 Premium. Objednávejte zde >>>

Jak uspět v digitální době? Nový magazín E15

Soumrak jumbo jetů. Prohlédněte si „hřbitov“, kde stará letadla končí
Severokorejci chtějí ruská dopravní letadla, řeší přestárlou flotilu
Putinovo vševidoucí oko. Prohlédněte si nového strážce vzdušného prostoru Ruska

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!