SŽDC měla po ztrátě loni za tři čtvrtletí zisk 1,8 miliardy Kč | E15.cz

SŽDC měla po ztrátě loni za tři čtvrtletí zisk 1,8 miliardy Kč

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vykázala za tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 1,8 miliardy korun. Před rokem byla ve ztrátě 390 milionů korun. Oznámil to dnes mluvčí společnosti Pavel Halla. Pozitivně se prý do hospodaření promítly úspory vyplývající z centrálního řízení a úsporná opatření. Za celý letošní rok očekává správa zisk 1,1 miliardy korun proti loňské ztrátě 1,5 miliardy korun.

Podle Haly jsou aktuální hospodářské výsledky státní organizace nejpovzbudivější, jakých v minulých letech dosáhla. Zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) za tři čtvrtletí dosáhl 5,5 miliardy proti 3,7 miliardy Kč v loňském roce.

SŽDC jako investor do výstavby a modernizace kolejí utratila letos přes 11 miliard korun, příští rok to má být o devět miliard Kč více. Na údržbu vynaložila kolem sedmi miliard korun. Organizace šetří mimo jiné prodejem nepotřebného majetku. Za poslední čtyři roky se zbavila budov a pozemků v hodnotě miliardy korun.

Správa železniční dopravní cesty získává peníze jednak od provozovatelů železniční dopravy, na investiční i neinvestiční činnost jí ale z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) přispívá stát.

Správa železnic vznikla v rámci liberalizace dopravního trhu oddělením od původní státní organizace České dráhy. Stará se mimo jiné o koleje, sestavuje jízdní řád a zajišťuje rovný přístup dopravců na železniční síť. Působí také jako investor do výstavby tratí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah