V Lufthanse hoří válka o platy a propouštění. V Německu zrušila 700 letů, v Česku čtrnáct | E15.cz

V Lufthanse hoří válka o platy a propouštění. V Německu zrušila 700 letů, v Česku čtrnáct

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Stepan Bruner

ČTK

Největší evropské aerolinie Lufthansa čeká těžký týden. Kvůli dopolední stávce zaměstnanců na šesti německých letištích dnes musely zrušit na 700 letů. Protest, kterým chce odborový svaz Verdi vyvinout tlak na společnost před dalším kolem jednání o nové tarifní smlouvě, se dotkl i spojů s Prahou. Zrušeno jich bylo zatím čtrnáct. V pátek se mají odboráři sejít s vedením Lufthansy k dalšímu jednání, pozice z obou stran jsou ale zatím neoblomné.

Varovná stávka začala v 05:00 SEČ a postupně se do ní zapojili odboráři Lutfhansy na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově, Berlíně-Tegelu, Hamburku, Kolíně nad Rýnem a Düsseldorfu. Skončit by měla v poledne; výpadky v letovém provozu aerolinií se ale očekávají až do podvečera. Zrušena byla většina vnitrostátních a evropských letů, dálkové trasy postiženy nejsou.

Kvůli stávce bylo dnes dopoledne zrušeno i 14 letů na pražské ruzyňské letiště. Šlo o tři přílety a odlety Lufthansy z Frankfurtu, dva páry spojů z Mnichova a jeden pár z Düsseldorfu. Z tohoto letiště byl kvůli stávce zrušen i jeden obousměrný spoj Českých aerolinií, řekla mluvčí Letiště Václava Havla Praha Eva Krejčí.

Po 12:00 hodině se provoz mezi Českem a letišti v Německu obnoví. Podle Krejčí je již část letů potvrzená. Prvním spojem, který po poledni odletí, bude letadlo do Mnichova, které z Ruzyně odstartuje ve 13:20. V 15:55 by naopak měl přiletět spoj z Düsseldorfu. Z celkem čtyř odpoledních příletů a dalších čtyř odletů nejsou podle letiště zatím žádné spoje zrušeny. Dá se proto očekávat, že poletí, dodala mluvčí.

Odborový svaz Verdi, který zastupuje 33 tisíc zaměstnanců Lufthansy, požaduje zvýšení mezd pro pozemní personál tří dceřiných společností aerolinií a cateringového oddělení o 5,2 procenta v průběhu 12 měsíců a záruky, že Lufthansa zachová pracovní místa. Firma na to však odmítá přistoupit. V rámci chytané restrukturalizace chce naopak propouštět a zmrazila investice.

Kvůli úsporám o hodinu navíc

Provozní zisk Lufthansy loni klesl o 36 procent na 524 milionů eur kvůli vysokým cenám pohonných hmot a mimořádným výdajům. Jako součást úsporného programu žádá společnost po zaměstnancích, aby týdně pracovali o hodinu navíc.

„Požadavek zaměstnavatele považujeme za provokaci vůči odborům,“ prohlásila představitelka Verdi Janine Peltierová. V pátek se mají odboráři sejít se zástupci Lufthansy ke druhému kolu rozhovorů o nové tarifní smlouvě. Šanci na rychlou dohodu považuje Peltierová za minimální. Mluvčí aerolinií naopak označil dnešní protest odborářů za „zcela zbytečný a nepřiměřený“.

Na samotných letištích panuje zatím klid a netvoří se žádné fronty cestujících. „Jelikož stávka byla předem nahlášena, mohli se na ni pasažéři připravit,“ uvedl mluvčí Verdi Gerold Schaub.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.