Z Norska přišla obří zakázka pro Boeing a Airbus | E15.cz

Z Norska přišla obří zakázka pro Boeing a Airbus

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
222 strojů si objednal norský diskontní přepravce Norwegian Air Shuttle. S výrobci letadel Boeingem a Airbusem již podepsal zakázky na koupi celkem 222 letadel v hodnotě 127 miliard norských korun (418 miliard korun). Norská firma uvedla, že jde o dosud největší zakázku na dopravní letadla v Evropě.

Dohody zahrnuje pevné zakázky na koupi 122 letadel Boeing 737 a 100 strojů modelu A320neo od evropského výrobce. Norská firma si navíc domluvila opci na dalších 100 letadel Boeing 737 MAX8 a 50 letadel A320neo.

„Je to pro Norwegian historický den,“ uvedl šéf firmy Björn Kjos podle agentury AP. Boeing sdělil, že zakázka na jeho letadla za 11,4 miliardy dolarů (222 miliard korun) je pro společnost největší transakcí s jakoukoli evropskou leteckou společností.

Norwegian Air Shuttle je jedna z nejdynamičtějších leteckých společností v Evropě a nákup nových a úsporných letadel je základem její strategie levných letů. Firma razantně expandovala v Evropě a Kjos minulý měsíc řekl, že od počátku příštího roku plánuje zahájit lety na dálkových linkách do New Yorku a Bangkoku.

Norwegian mají zatím jen letadla od amerického výrobce. Využívání dvou dodavatelů bude výhodné „z hlediska zajištění našich dostatečných kapacit a flexibility i z pohledu vzájemné konkurence mezi oběma výrobci“, sdělila firma.

Bývalý vojenský pilot Kjos založil Norwegian Air Shuttle v roce 1993 a o deset let později firmu uvedl na burzu v Oslu. Výrazně společnost začala expandovat v roce 2007, kdy koupila od finské Finnair diskontního přepravce FlyNordic a objednala si 42 letadel Boeing 737. Firma rychle získává podíl na skandinávském trhu na úkor dominantní SAS a loni přepravila kolem 13 milionů cestujících.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah