Železničáři nakoupí pražce za 200 milionů | E15.cz

Železničáři nakoupí pražce za 200 milionů

Tisíce pražců. Železničáři zatím přesně nevědí, kolik pražců budou na údržbu potřebovat
Tisíce pražců. Železničáři zatím přesně nevědí, kolik pražců budou na údržbu potřebovat
• 
ZDROJ: CTK

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) si chce zajistit pražce na příští dva roky. Shání proto dodavatele, který získá rámcovou smlouvu v hodnotě dvou set milionů korun. „Vzhledem k tomu, že pražce budou použity nejen na plánované, ale i nepředpokládané opravy a údržbu, nelze jednoznačně určit, kolik kusů jednotlivých typů pražců a jakého vystrojení bude přesně zapotřebí,“ uvedl mluvčí železničářů Jakub Ptačinský.

Aktuálně se průměrná cena betonového pražce pohybuje kolem 1800 korun. SŽDC přitom pro nákup pražců zvolila takzvané jednací řízení s uveřejněním, nejde tedy cestou klasického otevřeného tendru. Rozdíl je například v tom, že při využití jednacího řízení není třeba soutěž rušit, i když se přihlásí pouze jeden zájemce. Správa železnic má na využití jednacího řízení nárok jako sektorový zadavatel. Těžko se ale může vyhnout podezření ze střetu zájmů. Dodavatelem pražců je totiž v současnosti společnost ŽPSV ze skupiny OHL ŽS.

Nynější náměstek generálního ředitele správy železnic Mojmír Nejezchleb přitom přišel do státní organizace přede dvěma lety z pozice místopředsedy představenstva ŽPSV. „Možného střetu zájmů se neobáváme, vámi uvedený pan náměstek nepracuje na úseku, kde jsou veřejné zakázky na dodávky materiálu pro opravy a údržbu realizovány, nemá tedy na jejich zpracování vliv,“ sdělil Ptačinský.

Výluka odkloní vlaky z koridoru
Stavební práce na prvním koridoru východně od Prahy dnes pokročí do další fáze. Železničáři mimo jiné zahájí opravu mostu ve stanici Úvaly, což přinese rozsáhlou čtyřměsíční výluku. U téměř všech regionálních vlaků se změní časy odjezdů a příjezdů, dálková doprava pak bude z velké části odkloněna.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah