Prestižní adresa je investicí na druhou, říká šéf developerského projektu Zátiší Lysolaje

Petr Tomášek, výkonný ředitel Landia Management

Petr Tomášek, výkonný ředitel Landia Management Zdroj: Landia

Společnost Landia Management staví nyní na pozemku s výhledem na Hradčany vilovou čtvrť Zátiší Lysolaje. Vedle rezidenční části s prémiovými vilami v rámci projektu vznikne i centrum obce, nová síť komunikací, ale také četné plochy zeleně včetně parku nebo systém nakládání s dešťovou vodou. „Budoucí obyvatelé oceňují zejména velkorysé plochy domů. Jednotková cena vil přitom v přepočtu vychází mnohem lépe než ceny u nových bytů,“ popisuje Petr Tomášek, výkonný ředitel Landia Management.

Zátiší nabízí vedle řadových a atriových domů také vily s cenami kolem 25 milionů korun. Jaká je po nich poptávka?

Stavíme dvacet vil a polovina z nich má ještě před dokončením hrubé stavby konkrétní zájemce. Součástí projektu jsou rovněž parcely pro individuální výstavbu. Ty jsou téměř všechny vyprodané. Vlastníci parcel přitom budou muset dodržet řadu podmínek, včetně architektury zapadající do okolního celku. Celkový zájem potvrzuje atraktivitu místa, kde projekt vzniká, což se týká jak poptávky po pozemcích, tak po vilách.

Koronakrize poptávku po tomto typu nemovitostí nijak neovlivnila?

Máme štěstí, že klientela Zátiší je vůči ekonomickým výkyvům spjatým s COVID-19 opatřeními rezistentní. Setkáváme se s budoucími rezidenty, kteří na Praze 6 chtěli bydlet delší dobu. Peníze nebo financování mají v podstatě připravené a jen čekali na vhodný projekt.

Co znamenají podmínky, které jste zmínil v souvislosti s výstavbou na nabízených parcelách?

Pro lokalitu jsme společně s architektonickou kanceláří knesl+kynčl architekti zpravovali dokumentaci na úrovni regulačního plánu. Zátiší bude na první pohled kompaktní čtvrtí. Činíme tak z estetického důvodu, ale i proto, že tím zvyšujeme majitelům hodnotu nemovitostí v budoucnosti. Protože budova ve vyváženém prostředí má vyšší hodnotu než v prostředí architektonicky roztříštěném. Vlastníkům parcel je k dispozici architekt celého projektu. Zajímavým benefitem pro ně je územní rozhodnutí a na některých parcelách dokonce i stavební povolení na rodinný dům.

Oceňují klienti fakt, že součástí projektu je například školka, park, spolkový dům, centrum pro lékaře a služby?

Tyto stavby investuje městská část Praha-Lysolaje, Landia pomáhá s managementem celého projektu. V koordinovaném postupu mají naši klienti pojistku, že obě části budou dokončeny v podobném čase a nehrozí konflikt budoucích obyvatel s rušící výstavbou. Dbáme na to právě proto, že sepjetí nově stavěných objektů se stávající komunitou se ukazuje jako jeden z hlavních benefitů celého projektu. A to při důrazu na naprosté soukromí, jež nabízí každý z typů nemovitostí v Zátiší.

Čím se projekt realizovaný v Lysolajích liší od dalších, v Praze vznikajících rezidenčních projektů?

Naprosto výjimečná je samotná lokalita. Určitě je třeba vyzdvihnout množství sportovních a dalších volnočasových aktivit v okolí. V Lysolajích se nachází bezpočet tras pro běhání a cyklistiku, Šárecké údolí máme doslova za humny. Naši klienti toto velmi oceňují.

Bezpochyby je to i příhodná cena s ohledem na lokalitu. Zákazníci si lehce spočítali, že dům na Praze 5 nebo 6 v této kvalitě, dispozicích a ploše 240 až 330 čtverečných metrů by za daný rozpočet sami nikdy nepostavili. Už s ohledem na nedostupnost, a tudíž vysokou cenu parcel. O ceně stavebních prací nemluvě.

V souvislosti s domy bych rád zmínil do detailu promyšlené interiéry. Stále je možné provádět změny dle požadavků klientů. Blíží se ale čas, kdy u vil případné klientské změny uzavřeme. U domů se větší úpravy řešení interiérů týkají jen minima z nich.

Jak byste bydlení v Zátiší ohodnotil z pohledu investice?

Investicí je vlastně každá nemovitost kupovaná s rozmyslem. Zde vedle přirozeného zhodnocování v čase bezpochyby investujete do kvality života svého a své rodiny. A pokud jde o výnos, tedy nákup za účelem dalšího pronájmu, i s tímto případem jsme se již setkali. Převážně se jedná o dlouhodobé pronájmy v oblasti diplomacie a zahraničních obchodních zastoupení.

Ovšem v případě Zátiší klienti investují rovněž do společenského statutu. Obdobně jako u funkcionalistické osady Baba. Tam vidíme pozici Zátiší Lysolaje – budoucí majitelé vedle prémiového produktu získávají rovněž prestižní adresu, funkční komunitu a potřebné služby.