Evakuovaní turisté z Rhodu dostanou dovolenou zdarma. Premiérova nabídka platí i pro Čechy

Následky požárů na Rhodosu (27.7.2023)

Následky požárů na Rhodosu (27.7.2023) Zdroj: Reuters

Požáry na řeckém ostrově Rhodos (26.7.2023)
Požáry na řeckém ostrově Rhodos (26.7.2023)
Následky požárů na Rhodosu (27.7.2023)
Následky požárů na Rhodosu (27.7.2023)
Následky požárů na Rhodosu (27.7.2023)
17
Fotogalerie

Evakuovaní turisté, kteří museli přerušit svoji dovolenou v Řecku kvůli ničivým požárům, dostanou na jaře nebo na podzim příštího roku týdenní pobyt v Řecku zdarma. Oznámil to premiér Kyriakos Mitsotakis. Podle řeckých úřadů by se tato nabídka mohla týkat až 25 tisíc turistů i místních obyvatel.

„Všem těm, jejichž dovolená byla zkrácena lesními požáry, řecká vláda ve spolupráci s místními úřady nabídne příští jaro či příští podzim týden dovolené zdarma na Rhodu,“ uvedl dnes Mitsotakis. Podle premiéra by to mělo zajistit, že i turisté, kterým evakuace překazila dovolenou, se na ostrov vrátí.

V druhé polovině července jižní část Rhodu postihly silné lesní požáry. Bylo tam nutné evakuovat 25.000 obyvatel a turistů a požár zničil na 200 kilometrů čtverečních území, řekli představitelé řeckých úřadů při pondělním jednání s českými cestovními kancelářemi.

Mitsotakis dnes prohlásil, že na ostrově není nyní žádný aktivní požár a že výhled na příštích 15 dní je příznivý. Podle něj je situace na ostrově „zpět v normálu“.

Podle deníku Kathimerini meteorologové očekávají, že se teploty v druhé části týdne v Řecku vrátí ke 40 stupňům. Celý srpen by měl být z hlediska teplot nadprůměrný.

Experti uvádějí, že vysoké teploty či lesní požáry mohou mít negativní dopad na letní turismus v Řecku i jinde na jihu Evropy. Místní ekonomiky jsou přitom často velmi závislé na příjmech z cestovní ruchu. Například rakouský prognostik Andreas Reiter, ředitel vídeňské organizace Zukunftsbüro, řekl tento týden tisku, že v průběhu 20 let se letní dovolené u moře na jihu Evropy stanou minulostí.

Podle něj budou lidé jezdit na jih spíše na jaře a na podzim, a v létě budou vyhledávat hory a jezera. Jistý odklon preference od letních pobytů v oblasti Středozemního moře ukázal i nedávný průzkum organizace European Travel Commission (ETC), která sdružuje národní centrály cestovního ruchu.