Američané zadrželi manažera HSBC, měl zneužít důvěrné informace | E15.cz

Američané zadrželi manažera HSBC, měl zneužít důvěrné informace

Američané zadrželi manažera HSBC, měl zneužít důvěrné informace
Sídlo HSBC v Londýně
• 
ZDROJ: Clive Power from London via Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

ČTK

Manažera britské banky HSBC Marka Johnsona zadržely americké úřady a obvinily ho ze zneužití důvěrných informací. Obviněn byl i jeden bývalý manažer HSBC, který je ale na svobodě, oznámila dnes americká prokuratura. Bankéři jsou podezřelí, že zneužili důvěru jednoho významného klienta a manipulací na devizovém trhu jej připravili o značnou částku.

Padesátiletý Johnson je globálním šéfem hotovostního obchodování na devizovém trhu. Agenti FBI ho podle amerických médií zadrželi v úterý večer na Kennedyho letišti v New Yorku.

Americké úřady tvrdí, že Johnson zneužil informace poskytnuté nejmenovanou firmou, která banku pověřila převodem 3,5 miliardy dolarů za britské libry v souvislosti s plánovaným prodejem jedné ze svých dceřiných společností. Úřady v této kauze obvinily rovněž bývalého evropského šéfa HSBC pro hotovostní obchodování na devizovém trhu Stuarta Scotta, kterého však nezadržely.

Brexit způsobil investorům vyšší ztráty než finanční krize

Oba obvinění jsou britskými občany. Čelí podezření, že získané informace využili k nákupům liber před klientovou transakcí, protože věděli, že transakce tak velkého objemu povede k růstu kurzu této měny.

„Obvinění zřejmě zneužili klientovu důvěru a nečestně manipulovali s devizovým trhem ve svůj vlastní prospěch a ve prospěch své banky,“ uvedla prokuratura.

HSBC podle prokuratury na transakci klienta vydělala celkem zhruba osm milionů dolarů (téměř 200 milionů korun), a to včetně nedovoleného příjmu z nákupu liber před realizací transakce. Sama HSBC z ničeho obviněna nebyla, uvedla agentura AP.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!