Američané zadrželi manažera HSBC, měl zneužít důvěrné informace | E15.cz

Američané zadrželi manažera HSBC, měl zneužít důvěrné informace

Sídlo HSBC v Londýně
Sídlo HSBC v Londýně
• 
ZDROJ: Clive Power from London via Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Manažera britské banky HSBC Marka Johnsona zadržely americké úřady a obvinily ho ze zneužití důvěrných informací. Obviněn byl i jeden bývalý manažer HSBC, který je ale na svobodě, oznámila dnes americká prokuratura. Bankéři jsou podezřelí, že zneužili důvěru jednoho významného klienta a manipulací na devizovém trhu jej připravili o značnou částku.

Padesátiletý Johnson je globálním šéfem hotovostního obchodování na devizovém trhu. Agenti FBI ho podle amerických médií zadrželi v úterý večer na Kennedyho letišti v New Yorku.

Americké úřady tvrdí, že Johnson zneužil informace poskytnuté nejmenovanou firmou, která banku pověřila převodem 3,5 miliardy dolarů za britské libry v souvislosti s plánovaným prodejem jedné ze svých dceřiných společností. Úřady v této kauze obvinily rovněž bývalého evropského šéfa HSBC pro hotovostní obchodování na devizovém trhu Stuarta Scotta, kterého však nezadržely.

Oba obvinění jsou britskými občany. Čelí podezření, že získané informace využili k nákupům liber před klientovou transakcí, protože věděli, že transakce tak velkého objemu povede k růstu kurzu této měny.

„Obvinění zřejmě zneužili klientovu důvěru a nečestně manipulovali s devizovým trhem ve svůj vlastní prospěch a ve prospěch své banky,“ uvedla prokuratura.

HSBC podle prokuratury na transakci klienta vydělala celkem zhruba osm milionů dolarů (téměř 200 milionů korun), a to včetně nedovoleného příjmu z nákupu liber před realizací transakce. Sama HSBC z ničeho obviněna nebyla, uvedla agentura AP.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah