Banka Goldman Sachs zavřela po mizerných výsledcích fond BRICS | E15.cz

Banka Goldman Sachs zavřela po mizerných výsledcích fond BRICS

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Novak/Euro

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Měla jim patřit budoucnost. Ten akronym ochotně převzaly i země, kterých se týkal. Nyní americká banka Goldman Sachs, která kdysi patřila k nadšeným propagátorům investic do zemí skupiny BRICS, tedy Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky, od „svého“ projektu v tichosti ustoupila. Speciální fond BRICS sloučila s širokým fondem investujícím do rozvíjejících se trhů.

Uzavření fondu BRICS přišlo po letech mizerných výsledků, které stabilně zaostávaly za srovnatelnými fondy, takzvanými benchmarky. Od loňského října do letošního září fond oslabil o 15 procent. Rozhodnutí pomohl i fakt, že aktiva ve správě spadla z vrcholných 800 milionů na konci roku 2010 na pouhých 100 milionů dolarů.

Analytici však vnímají uzavření fondu jako symbol konce éry, během níž se zdálo, že se rodí nový světový pořádek. Za autora akronymu BRIC se považuje Lord O’Neill, bývalý hlavní ekonom Goldman Sachs, který dnes pracuje na britském ministerstvu financí. V roce 2001 podotkl, že tyto čtyři ekonomiky (tehdy ještě bez Jižní Afriky) v souhrnu již předstihly velikost ekonomik zemí G7. Fond BRICS se zrodil na počátku roku 2006 a minimálně 80 procent investoval do akcií těchto zemí.

Akciové trhy v zemích BRICS ale zůstaly velmi nestabilní a ekonomická a politická transformace probíhá příliš pomalu. MMF očekává, že brazilská ekonomika letos klesne o tři procenta a ruská dokonce o 3,8 procenta. Fond zažil nejlepší čas první dva roky po spuštění, v říjnu 2007 vydělával 230 procent za zhruba 22 měsíců po svém spuštění. Pak ale přišel prudký pád. Na začátku roku 2010 byli investoři 40 procent v minusu. Na konci září činila bilance fondu od spuštění plus 25 procent, což za téměř deset let není oslňující. Třeba akcie Applu za stejnou dobu vydělaly 500 procent.

brics Autor: E15

Ekonomové je vynášeli do nebes, dnes jsou země BRICS v průšvihu

Ilona Švihlíková: Jaká je budoucnost BRICS?

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah