Banky a spořitelny v Česku vydělaly o polovinu méně | E15.cz

Banky a spořitelny v Česku přišly o polovinu zisku

K propadu zisku tuzemských finančních domů přispěl i pokles sazeb České národní banky.
K propadu zisku tuzemských finančních domů přispěl i pokles sazeb České národní banky.
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová

ČTK, bo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ani finančním domům se loni v Česku pod tlakem koronakrize nedařilo. Bankám a spořitelnám v roce 2020 klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 43,6 miliardy na 47,51 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka.

Také dalši ukazatele směřovaly dolů. Bilanční suma finančních domů loni ke konci prosince činila 7,965 bilionu korun, což je proti konci roku 2019 pokles o 531 miliard korun.

Bankám se podle analytiků zisky propadly kvůli tvorbě opravných položek v souvislosti s koronakrizí a nouzovými opatřeními. Přispěl k tomu i pokles sazeb České národní banky.

Zisk z finanční a provozní činnosti bank klesl koncem roku meziročně o 22 miliard na 180,2 miliardy korun. Úrokové výnosy se snížily o 39,9 miliardy na 186,1 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí jim klesly o 1,5 miliardy na 42,8 miliardy korun.

„S ohledem na zhoršený makroekonomický výhled přistoupily finanční domy k masivní tvorbě rezerv. Zároveň ke slabším profitům českých peněžních ústavů přispěl propad reinvestičních výnosů z úložek u ČNB. Centrální banka se totiž v loňském roce vydala s úroky směrem dolů,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal vidí řadu příčin propadu zisku. Některé by podle něj nastaly i bez nemoci COVID-19, jiné pouze s ní a některé se za ní skrývají. Vedle tvorby rezerv a poklesu sazeb upozornil také na sice mírně postupující, ale nadále pokračující růst konkurence mezi bankami a nástup takzvaných fintech řešení a další přesun investování mimo banky a bankovní skupiny. I toto bankám zisk snižuje, podotkl.

Z největších bank Komerční bance loni klesl čistý zisk o 45,3 procenta na 8,2 miliardy korun, ČSOB o 57 procent na 8,5 miliardy korun, České spořitelně o 43,6 procenta na deset miliard korun a UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 50,5 procenta na pět miliard korun.

Autor: ČTK, bo

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah