Banky prodělaly špatné čtvrtletí, Deutsche Bank opustí 15 trhů | E15.cz

Banky prodělaly špatné čtvrtletí, Deutsche Bank opustí 15 trhů

Sídlo Deutsche Bank v německém Frankfurtu
Sídlo Deutsche Bank v německém Frankfurtu
• 
ZDROJ: ctk/AP

Zdeněk Pečený

Největší německá banka léta se koupající v přízni klientů i expertů si letos musí zvykat na nelichotivý primát. Globální bankovní domy si letošní třetí čtvrtletí za rámeček jistě nedají. V lepším případě jim „jen“ klesají zisky, v horším se rovnou propadají do ztráty.

Vítězem v kategorii, kterou nechce nikdo vyhrát, se stala největší německá banka Deutsche Bank. Ta prodělala šest miliard eur. Za ztrátou je zaúčtování opravné položky ve výši 5,8 miliardy eur, což sama banka indikovala již před pár týdny jako důsledek snížení hodnoty některých divizí, na něž dolehnou přísnější regulace a vyšší kapitálové požadavky. Banka také zaúčtovala 1,2 miliardy eur určených na právní spory.

Její nový generální ředitel na úvodní tiskové konferenci příliš nepřekvapil prohlášením, že Německo je pro banku nadále nejdůležitějším trhem. „Nemáme problém se strategií, víme přesně, kam kráčíme,“ prohlásil.

V reakci na problémy se banka do pěti let stáhne z deseti zemí Evropy a pěti z Latinské Ameriky. Některé divize z Brazílie, jejíž ekonomika nenaplňuje očekávání, přesune do svých globálních center. Utrum mají i akcionáři. Minimálně dva roky od banky dividendu, která za loňský rok dosáhla tříprocentního výnosu, neuvidí.

Akcie Deutsche Bank

Akcie včera klesly o sedm procent. Ještě hůře jsou na tom zaměstnanci Deutsche Bank. Přímo jich skončí devět tisíc, spolupráce bude ukončena se šesti tisíci externích dodavatelů a o dalších 20 tisíc zaměstnanců přijde banka prodejem dceřiných společností.

Nedaří se ani dalším bankám. Britská Barclays včera oznámila desetiprocentní pokles zisku na 1,43 miliardy liber, což bylo hluboko pod očekáváním. Na druhé straně Atlantiku vydělala Bank of America o 15 procent méně. „Ze čtyř velkých bank, jež nás zajímají – Bank of America, Wells Fargo, JP Morgan a Goldman Sachs – měla jen ta první přijatelné čtvrtletí,“ tvrdí Gaby Laperová, analytička z Financial Engines.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.