Brazílie: V zemi pralesů roste nová ekonomická velmoc | E15.cz

Brazílie: V zemi pralesů roste nová ekonomická velmoc

brazilské São Paulo
brazilské São Paulo
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Jeff Belmonte; WikimediaCommons

BusinessInfo.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Brazilská ekonomika sice nestoupá nijak závratným tempem, země přesto patří k nejperspektivnějším oblastem pro světové investice. Navíc tam k perspektivním patří obory, v nichž podniká řada významných českých firem. Například doprava, výstavba komunikací, bytová výstavba a rozvoj energetiky.

Co je Brazílie? Většině se asi vybaví mizející deštné pralesy, karnevaly a fotbal. Jenže to zdaleka není vše. Za turistickou a sportovní nálepkou země s více než 202 miliony obyvatel totiž stojí jedna z významných ekonomik současnosti a hospodářská velmoc blízké budoucnosti.

Již dnes je Brazílie velmocí v produkci některých zemědělských komodit. Od cukru přes biolíh, pomerančovou šťávu, sójové boby až po drůbeží či hovězí maso. Díky společnosti Embraer je třetím největším výrobcem letadel na světě.

Brazílie vytváří 7. největší hrubý domácí produkt na světě v objemu 2,5 bilionu dolarů. Její největší město São Paulo je s 11,3 milliony obyvatel lidnatější než celá Česká republika, celkem sedmnáct brazilských měst má více než milion obyvatel. V průniku zemí s největším územím, počtem obyvatel a HDP je ve světovém porovnání před Brazílií pouze Čína a USA.

Brazílie je mezi nejlepšími v zahraničních investicích

„V loňském roce byla Brazílie čtvrtá na světě v objemu přímých zahraničních investic po USA, Číně a Hong-Kongu,“ říká George Monteiro Prata, brazilský velvyslanec v České republice. Země se může pochlubit průměrným růstem HDP ve výši 3,8 procenta v průběhu posledních deseti let. I když i v její ekonomice se projevily dopady světové krize, loni zpomalil brazilský růst na 2,3 procenta. Je to však stále výrazně více, než průměr zemí Evropské unie.

Autor: BusinessInfo.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah