Brusel zahájí na severu Čech první audit dotací

Evropská unie

Evropská unie Zdroj: ctk

Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem se v pondělí 4. června stane prvním místem, kam v Česku kvůli problémům s dotacemi zamíří auditoři Evropské komise (EK). Uvedl to mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Zástupci EK budou zkoumat výsledky již vykonaných národních auditů. Výsledek kontrol je jednou z podmínek nutných pro obnovení proplácení peněz z unie.

„Předmětem auditu bude Regionální operační program Severozápad, konkrétně vzorek deseti projektů z 35 již auditovaných projektů, který vybrala EK,“ uvedl mluvčí MF. Evropské auditory budou doprovázet také zástupci tuzemského resortu financí. Na severu Čech se auditoři z EK zdrží do pátku 8. června. Termín vyhlášení výsledků auditu ještě musí komise upřesnit.

Ministerstvo financí si již dříve objednalo kontrolu evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji u poradenské společnosti Deloitte. Firma konstatovala pochybení u všech 35 projektů, jež zkoumala. V červenci auditoři z Bruselu přijedou prošetřit nakládání s dotacemi také v programech Doprava a Životní prostředí. Též v tomto případě zpětně prověří již vykonaný národní audit. Zástupci EK dorazí na ministerstvo životního prostředí a dopravy 9. července, kontrolovat budou do 13. července.

Kvůli potížím s čerpáním dotací Česko na doporučení EK pozastavilo až do poloviny roku odesílání žádostí do Bruselu o zpětné proplacení dotací. EK Česku vytkla hlavně problémy s kontrolou a auditem. Vláda se snaží situaci napravit postupnou realizací akčního plánu, jehož součástí je například přesun auditu dotací na ministerstvo financí. Toto opatření začne platit od začátku roku 2013. Většinu dalších opatření chce vláda uskutečnit do července, následně jejich úspěšnost prověří EK.

U programů Severozápad, Střední Čechy, Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Doprava a Životní prostředí se ale nyní nedělá ani takzvaná certifikace. V praxi to znamená, že ministerstvo financí ze strany vedení těchto programů kvůli podezřením na různé nesrovnalosti nepřijímá žádosti o proplacení dotací. Ve Středočeském kraji to souvisí s kauzou bývalého hejtmana .