Důvěra soukromých investorů ve střední Evropě je nejnižší za tři roky | E15.cz

Důvěra soukromých investorů ve střední Evropě je nejnižší za tři roky

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Dennis Skley via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Index důvěry investorů soukromého kapitálu ve střední Evropě klesl na nejnižší úroveň za tři roky. Hlavními důvody jsou obavy z odchodu Řecka z eurozóny, prohlubující se uprchlická krize a neuspokojivý růst čínského trhu, vyplývá z průzkumu poradenské společnosti Deloitte mezi finančními investory.

Třetina respondentů očekává, že se podmínky ještě zhorší. Tato skutečnost kontrastuje s výsledky jarního průzkumu, kdy téměř stejné procento dotázaných očekávalo zlepšení. I přesto jsou podnikatelé ohledně uzavírání nových obchodů optimističtí, polovina z nich dokonce zamýšlí více nakupovat, než prodávat, což je téměř dvakrát tolik než loni. To podle Deloitte dokládá schopnost soukromého kapitálu investovat v kterékoli fázi hospodářského cyklu.

„Trh se soukromým kapitálem ve střední Evropě má za sebou solidních dvacet let zkušeností. Ze statusu rozvíjejícího se trhu se již dávno vypracoval a zkušení obchodníci umí na klesajícím trhu velmi dobře rozeznat proticyklické příležitosti,“ uvedl partner Deloitte Garret Byrne.

Bude více kapitálu

Podle 53 procent odborníků bude v následujících měsících vypůjčený kapitál k dispozici ve větším měřítku, což je nejvíce od roku 2006. „To jsou velmi povzbudivé zprávy a velké zlepšení oproti minulému průzkumu, kdy hodnota dosahovala 33 procent,“ dodal Byrne.

V odvětví takzvaných start-upů panuje také znovu optimismus. Podle desetiny respondentů budou tyto firmy nejvíce konkurenceschopným aktivem. „Takto vysoké procento jsme v našem průzkumu ještě nezaznamenali. Ve střední Evropě se zrodila řada prvotřídních start-upů, které se pod vedením soukromého kapitálu staly předními světovými společnostmi,“ doplnil Byrne.

Sedm tipů do začátku pro mladé investory

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah