ECB: Kvantitativní uvolňování funguje, vytváří ale tlak na banky a pojišťovny | E15.cz

ECB: Kvantitativní uvolňování funguje, vytváří ale tlak na banky a pojišťovny

Evropská centrální banka
Evropská centrální banka
• 
ZDROJ: Adrian Petty, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rekordně nízké úrokové sazby vytvářejí rostoucí tlak na pojišťovací společnosti a banky, uvedla Evropská centrální banka (ECB). Upozornila také, že případný masivní výprodej akcií a dluhopisů by mohl zhatit proces zotavování ekonomiky eurozóny.

Podle ECB se „prudce zvýšilo“ riziko, které představuje Řecko pro zbytek eurozóny. Vyhlídkám růstu řecké ekonomiky a nákladům řecké vlády na půjčky ale pomáhají opatření, jakými je například letos zahájený program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů.

Tento program, kterým se ECB snaží podpořit hospodářský růst v eurozóně, podle nedávného vyjádření vedoucích představitelů ECB funguje.

Přečtěte si rozhovor:

Centrální banka uvedla, že zmíněný program má ale i stinnou stránku. Vytváří totiž tlak na pojišťovny, pro které je stále těžší najít aktiva s takovými výnosy, které by jim pokryly náklady. Na bankovní společnosti pak opatření ECB vytváří tlak z hlediska jejich ziskovosti, uvedla ECB ve zprávě, kterou zveřejňuje dvakrát do roka.

Celkově pak existují pro finanční stabilitu eurozóny čtyři hlavní rizika. Největším z nich je podle viceprezidenta ECB Vítora Constancia případný masivní výprodej na akciovém a dluhopisovém trhu, který by mohl podkopat stále ještě nestabilní oživování ekonomiky celého měnového bloku. Obavy ale vyvolává také udržitelnost dluhu v soukromém a veřejném sektoru a špatné úvěry, které dusí účetní rozvahu bank. Znepokojivé je podle ECB i rozrůstající se stínové bankovnictví.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.