ECB prý ještě navýšila strop pro pomoc řeckým bankám v nouzi | E15.cz

ECB prý ještě navýšila strop pro pomoc řeckým bankám v nouzi

Řecká centrální banka
Řecká centrální banka
• 
ZDROJ: I, Ωριγένης via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.5-2.0-1.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská centrální banka (ECB) podruhé za poslední dva dny zvýšila limit pro nouzové financování řeckých bank. Agentuře Reuters to sdělily nejmenované zdroje. Limit podle nich stoupl o "necelou miliardu eur" na zhruba 89 miliard eur (2,4 bilionu korun). Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů.

Nejnovější telekonference Rady guvernérů ECB se konala po pondělním mimořádném summitu lídrů eurozóny věnovaném řecké krizi. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker po večerním jednání řekl, že nové návrhy, které řecká strana předložila svým evropským partnerům, jdou správným směrem.

ECB dříve zvyšovala limit programu ELA pro Řecko každý týden. Nyní o něm ale jedná prakticky denně, protože vkladatelé dál vybírají peníze kvůli hrozbě krachu jednání mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli.

Dvě miliardy za tři dny

Podle nejmenovaného unijního činitele si Řekové za poslední tři dny vybrali z účtů zhruba dvě miliardy eur, napsala agentura AP.

„Peníze odtékají z řeckých bank rychleji než kdy dřív,“ sdělil podle AP nejmenovaný činitel. V aténských ulicích však nebyly patrné žádné známky tísně a fronty v bankách a supermarketech nebyly delší než obvykle, napsala AP.

Minulý týden ECB strop úvěrů z programu nouzového financování (ELA) zvýšila na zhruba 86 miliard eur a tento týden v pondělí údajně o další dvě miliardy eur. Rady guvernérů ECB se opět telefonicky spojí, kdykoli to bude nutné, sdělil dnes Reuters jeden ze zdrojů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah