Řekové vybírají úspory, za jediný den zmizela z bank miliarda eur | E15.cz

Řekové vybírají úspory, za jediný den zmizela z bank miliarda eur

Řecká banka Attica Bank
Řecká banka Attica Bank
• 
ZDROJ: CC BY-NC 2.0: κύριαsity via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řekové vybrali z bank zhruba 1,2 miliardy eur (asi 33 miliard koruh), prozradily agentuře Reuters zdroje z bankovního sektoru. Odliv vkladů tak opět zrychlil poté, co ve čtvrtek výběry přesáhly miliardu eur. Atény ale zdůraznily, že řecký bankovní systém zůstává "stabilní" a Evropská centrální banka (ECB) řeckým bankám opět zvýšila strop nouzových úvěrů, které jsou pro ně jedinou náhradou za ubývající vklady.

„Pátek byl ještě náročnější než čtvrtek,“ uvedl jeden z bankéřů. „Pondělí bude pravděpodobně také tvrdé,“ dodal. Za celý týden z řeckého bankovního systému odteklo kolem 4,2 miliardy eur (115 miliard korun).

Výběry vkladů jsou ale podle bankéřů poklidné a žádná panika není navenek patrná. „Nevznikají fronty ani panika, je to klidná a postupná fáze stahování (peněz z bank),“ řekl jeden z bankéřů. Podle něj se v tom projevují obavy z osudu jednání s evropskými věřiteli.

Vkladatelé vybírají od začátku týdne peníze z řeckých bank zvýšeným tempem, pod vlivem krachu jednání mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli. Lidé se obávají, že země bude muset v dohledné době vyhlásit platební neschopnost, zavést omezení na výběry vkladů, zakázat převody peněz do zahraničí a nakonec i vystoupit z eurozóny.

Guvernér řecké centrální banky Jannis Sturnaras dopoledne ve snaze uklidnit znepokojené obyvatelstvo uvedl, že řecký bankovní systém je v pořádku. „Guvernér potvrdil stabilitu bankovního systému, který je plně zabezpečen společnými kroky řecké centrální banky a Evropské centrální banky,“ uvedla řecká instituce.

Zástupce ECB ve čtvrtek naznačil pochybnosti, zda se řecké banky příští týden vůbec otevřou. Na zasedání ministrů financí eurozóny v Lucemburku se předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem zeptal člena představenstva ECB Benoîta Coeurého, zda se v pátek otevřou řecké banky. „Zítra (v pátek) ano. Jestli v pondělí, to nevím,“ reagoval bankéř.

250 milionů eur odteklo za den

V minulých týdnech řečtí občané a firmy vybírali z bank v průměru 200 až 250 milionů eur denně. V dubnu se odliv zrychlil na celkových 4,9 miliardy eur z březnových téměř dvou miliard eur; za první čtyři měsíce tohoto roku z řeckých bank odešlo více než 26 miliard eur a na konci dubna byl objem vkladů nejnižší za více než deset let. Úbytek depozit nahrazuje řeckým bankám už jen program nouzového financování (ELA), jehož objem určuje ECB.

Guvernéři ECB podle zdrojů agentury MNI zvýšili limit pro úvěry z ELA o dalších 1,8 miliardy eur. Banka již ve středu tento limit posunula o 1,1 miliardy na 84,1 miliardy eur, o dalším postupu bude podle agentury Reuters jednat v pondělí.

Čtvrteční schůzka euroskupiny žádný obrat v jednání s Řeckem nepřinesla a mezi oběma stranami trvá od minulého víkendu patová situace. Řecký problém bude řešit opět v pondělí večer mimořádný summit nejvyšších představitelů zemí eurozóny. Před ním se odpoledne znovu sejde euroskupina, tedy ministři financí eurozóny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah