ECB už řeckým bankám pomáhat nemusí. Mají dostatek hotovosti | E15.cz

ECB už řeckým bankám pomáhat nemusí. Mají dostatek hotovosti

Pobočka banky Pireus
Pobočka banky Pireus
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko nebude muset několik týdnů žádat Evropskou centrální banku (ECB) o zvýšení nouzového financování svých bank. Řecké banky mají nyní díky obnovenému přílivu peněz dostatek rezervní hotovosti.

Rezervní hotovost, kterou mají řecké banky k dispozici, vzrostla na zhruba pět miliard eur (135 miliard korun) ze zhruba jedné až dvou miliard eur v první polovině července, kdy vrcholila řecká krize a vláda nařídila banky dočasně uzavřít. Banky dostaly novou injekci od ECB a podle zdrojů také zaznamenaly zvýšený příliv hotovosti z daní a příjmů z cestovního ruchu.

Po masivních výběrech vkladů z bank řecká vláda na konci června banky uzavřela a zavedla limit pro denní výběry z bankomatů a další omezení pro pohyb kapitálu. Banky sice před dvěma týdny otevřely, limity pro výběr hotovosti však stále platí. Díky těmto opařením se odliv peněz z řeckých bank výrazně zpomalil.

Pro řecké bankovní ústavy je nyní jediným zdrojem peněžní likvidity program nouzového financování (ELA), který poskytuje ECB. Celkový limit půjček pro řecké banky je po dvou červencových navýšeních zhruba 91 miliard eur. Z toho nyní zhruba pět miliard eur banky podle zdrojů nevyužívají.

Zvýšení rezervní likvidity podle zdrojů naznačuje, že peníze nyní odcházejí z bank pomaleji, než se čekalo. „Odliv je nyní relativně malý, jeden týden v červenci dokonce banky zaznamenaly čistý příliv hotovosti,“ uvedl jeden ze zdrojů.

ECB bude o limitu ELA pro řecké banky jednat znovu ve středu. Atény minulý týden o zvýšení limitu nepožádaly, což naznačilo, že se situace stabilizuje.

Atény se v polovině července s eurozónou předběžně dohodly na nové finanční pomoci v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun), podmíněné ekonomickými reformami a úspornými opatřeními. Tříletý program má Řecko ochránit před bankrotem a odchodem z eurozóny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah