Evropská centrální banka podesáté v řadě zpřísnila měnovou politiku | e15.cz

Evropská centrální banka zvýšila základní sazbu na 4,5 procenta a zhoršila výhled ekonomiky

ČTK, luk, swp

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,5 procenta. Ke zvýšení úroků přikročila už podesáté za sebou, zpřísňováním měnové politiky se snaží dostat pod kontrolu vysokou inflaci. Část analytiků předpokládala, že ECB už sazby nezvýší. Banka rovněž zhoršila výhled ekonomiky eurozóny pro letošek i na další dva roky.

ECB zahájila zvyšování úrokových sazeb loni v červenci. Tehdy základní sazbu zvýšila na 0,50 procenta z rekordního minima nula procent, na kterém ji držela od roku 2016. Zvyšování nákladů na úvěry obvykle pomáhá snížit inflaci, zároveň má však negativní dopad na hospodářský růst.

Statistický úřad Eurostat koncem minulého měsíce ve svém rychlém odhadu uvedl, že meziroční míra inflace v eurozóně v srpnu zůstala beze změny na 5,3 procenta, ačkoliv analytici očekávali pokles na 5,1 procenta. Loni se inflace v eurozóně poprvé od zavedení jednotné evropské měny euro dostala nad deset procent. Od té doby už sice výrazně klesla, nadále však zůstává vysoko nad dvouprocentním cílem ECB.

„Inflace nadále klesá, ale stále se očekává, že zůstane příliš vysoká po příliš dlouhou dobu. Rada guvernérů je odhodlána zajistit včasný návrat inflace ke svému dvouprocentnímu střednědobému cíli,“ uvedla ECB ve čtvrteční tiskové zprávě. Centrální banka také zvýšila odhad letošní průměrné inflace v eurozóně na 5,6 procenta, zatímco dosud očekávala inflaci na 5,4 procenta.

ECB nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se v letošním roce zvýší pouze o 0,7 procenta, v červnu letošní růst odhadovala na 0,9 procenta. V příštím roce nyní počítá s jednoprocentním růstem, v roce následujícím pak čeká zvýšení HDP o 1,5 procenta.

Evropské akcie zareagovaly na krok ECB výrazným posílením. Panevropský index STOXX Europe 600 si připsal 1,52 procenta a uzavřel na 460,86 bodu. Zaznamenal tak nejvýraznější nárůst za půl roku. „Trhy se v zásadě radují, protože se domnívají, že jde o konec zvyšovacího cyklu. Proto i na zvýšení sazby o čtvrt procentního bodu reagují silným růstem,“ uvedla podle agentury Reuters analytička Pooja Kumraová ze společnosti TD Securities. 

Autor: ČTK, luk, swp

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah