Evropský leasing loni stoupl o 9,2 procenta na osm bilionů korun | e15.cz

Evropský leasing loni stoupl o 9,2 procenta na osm bilionů korun

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Objem evropského leasingu loni stoupl na 297,3 miliardy eur (osm bilionů korun), což je meziroční růst o 9,2 procenta. Jde o největší nárůst od roku 2007. Vyplývá to z předběžných výsledků za rok 2015, které zveřejnila organizace Leaseurope. Ta zastřešuje evropské leasingové společnosti.

Podle Leaseurope loni v Evropě vzrostl leasing dopravních prostředků o 16,3 procenta a leasing strojů a zařízení o 2,4 procenta. Naopak leasing nemovitostí klesl o 1,9 procenta. Údaje vycházejí ze souhrnu pořizovacích cen financovaných věcí bez DPH.

Největším evropským leasingovým trhem byla loni Velká Británie (s objemem obchodů 75,1 miliardy eur), následovaly Německo (52,8 miliardy eur), Francie (32,6 miliardy eur) a Itálie (17,1 miliardy eur). Podíl ČR na evropském leasingovém trhu v roce 2015 činil 0,67 procenta, což je po Polsku druhý nejvyšší podíl ze zemí střední a východní Evropy. Český trh dosáhl dokonce výrazně vyššího meziročního procentuálního nárůstu, než kolik činí evropský průměr. Hodnota leasingu movitých investic v Česku loni v porovnání s rokem 2014 stoupla na 48,9 miliardy korun, tedy o 16,7 procenta.

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace navíc poskytly dalších 50,1 miliardy korun prostřednictvím podnikatelských úvěrů. V součtu tak české ekonomice pomohly téměř 100 miliardami korun. „Pokud bude ekonomika nadále solidně růst a zároveň nedojde k výraznějším výkyvům na mezinárodních trzích, můžeme být optimističtí také pro letošek. Očekáváme, že financování firemních investic dosáhne ještě lepších výsledků než v loňském roce,“ uvedl předseda představenstva asociace Libor Bosák.

Leaseurope je zájmovým sdružením zastupujícím více než 2000 leasingových společností a více než 600 pronajímatelů aut z 34 evropských zemí. Odhaduje se, že Leaseurope zahrnuje přibližně 92 procent celého evropského leasingového trhu. Členem sdružení je i ČLFA.

Evropský leasing loni vzrostl o 19 procent na 221 miliard eur

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery