Fed má poslední možnost před volbami zahýbat sazbami, zřejmě ji ale nevyužije | E15.cz

Fed má poslední možnost před volbami zahýbat sazbami, zřejmě ji ale nevyužije

Jaroslav Bukovský

Nepsané pravidlo zámořských centrálních bankéřů praví, že bezprostředně před volbami se základní úroková sazba v ekonomice nemění, burziáni však nevylučují překvapení.

Na vyšší sazby už od tohoto týdne sází takřka pětina trhu. Podle ekonomů by ale takový krok amerického Fedu otřásl světovými burzami.

Rozhodnutím o výši úroků dnes skončí pravidelné dvoudenní zasedání zámořské centrální banky. „Guvernérka Yellenová si na zvýšení sazeb jen pár dní před volbami jednoduše netroufne,“ soudí hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. „Fed nebude mít zájem zvyšovat pohyby na trzích nečekaným zvýšením sazeb,“ uvádí i hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Fed naposledy utahoval politiku loni v prosinci, klíčová sazba tehdy vzrostla do pásma 0,25 až 0,5 procenta. Trhy přesto vyšší sazby připouštějí.

Rekordně levné hypotéky nenabízejí pouze banky v Česku, v okolních zemích vyjdou ještě laciněji

„Pravděpodobnost, že úroky vzrostou už dnes, je aktuálně kolem šestnácti procent,“ říká analytik BH Securities Martin Vlček s odkazem na hodnoty cenných papírů odrážejících očekávání burzy. Menšina spekulantů se opírá o solidní kondici ekonomiky, pro odklad růstu sazeb tak prý není důvod.

„Poslední ekonomická data ze světa i USA jsou spíše příznivá,“ připomíná hlavní ekonom Deloitte David Marek. Většina trhu sází na utažení měnové politiky až na předvánoční schůzi Fedu v polovině prosince. „Dřívější růst sazeb by trhy dost zamával,“ připomíná Horská. Do konce letošního roku by se tak měl klíčový zámořský úrok dotýkat 0,75 procenta.

FBI zkontroluje další e-maily Clintonové. Mohly by obsahovat utajované informace

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!