Firemních a osobních bankrotů ubývá, u živnostníků jich přibývá | E15.cz

Firemních a osobních bankrotů ubývá, u živnostníků jich přibývá

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Aero Icarus via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet firemních a osobních bankrotů v letošním 1. čtvrtletí meziročně klesl, živnostníků v insolvenci naopak přibylo. Zatímco podnikatelů, kteří hlásí bankrot, bylo do začátku dubna loňského roku 1581, letos za stejné období jich zbankrotovalo již 2119. Vyplývá to ze statistik veřejné obchodní společnosti Vše pro insolvenci (VPI CZ).

Za první čtvrtletí 2015 vyhlásilo bankrot 273 obchodních společností, za stejné období 2014 jich bylo 319. Znatelný pokles zaznamenaly osobní bankroty, od začátku letošního roku do konce března jich bylo vyhlášeno 4485, zatímco loni za stejné období 5244.

Vedle posilování pozic velkých společností a pozdního splácení faktur může být dalším důvodem nárůstu bankrotů živnostníků i to, že mohou vyhlašovat osobní bankrot teprve druhým rokem. Fyzické osoby mají tuto možnost už od roku 2008. V roce 2009 se počet osobních bankrotů zvýšil meziročně o 238 procent, v roce 2010 to bylo 154 procent, o rok později pak 85 procent. „Růst počtu návrhů na oddlužení v ČR se zastavil až v prvním pololetí 2014, tedy šest let od zavedení institutu osobního bankrotu. U živnostníků je tedy možné předpokládat podobný trend,“ uvedl společník VPI CZ Jan Malý.

Bankrot ruku v ruce s nezaměstnaností

Pořadí krajů z hlediska počtu bankrotů se během let dramaticky nemění. Nejvíce firemních bankrotů bývá obvykle vyhlašováno ve větších městech, kde také nejvíce obchodních společností sídlí. Nejvíce bankrotů obchodních společností zpravidla hlásí Praha, Jihomoravský a Moravskoslezský kraj, nejméně pak kraj Karlovarský a Vysočina. Osobní bankroty jdou ruku v ruce s nezaměstnaností, a proto více návrhů na oddlužení je například v krajích Ústeckém či Moravskoslezském. Nejméně návrhů pak má hlavní město Praha, Zlínský kraj a Vysočina, upozornil Malý.

Žádost o oddlužení může podat k soudu kdokoli, kdo dluží více věřitelům, není schopen dluhy splácet a z pravidelného příjmu může uhradit během pěti let alespoň třicet procent dluhů.

Soudci nestíhají termíny

Vyřizování agendy insolvenčních řízení se v Česku věnuje kolem 90 soudců, nejvíce jich je v Praze. I když se podle odborníků situace stabilizuje, soudy mají stále problém řešit insolvenční řízení v termínu.

„Časové postupy soudu obecně jsou dány právě vytížeností jednotlivých soudců. Práci soudů také zpomalují nedokonalé návrhy na oddlužení. Často v nich chybí povinné přílohy, jako jsou seznam majetku, závazků a listina dokládající příjmy dlužníka za poslední tři roky. Pokud je dlužnický návrh bezchybný, insolvenční zákon stanovuje lhůtu pro rozhodnutí o insolvenčním návrhu do 15 dnů od podání návrhu, popsal Malý.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah