Francie jako první v EU zavádí daň z finančních transakcí | E15.cz

Francie jako první v EU zavádí daň z finančních transakcí

Francouzský prezident François Hollande.
Francouzský prezident François Hollande.
• 
ZDROJ: ctk

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Investoři na francouzském akciovém trhu si ode dneška připlatí. Spolu s pozměněným rozpočtem dnes poslanci schválili také daň z nákupu akcií ve výši 0,2 procenta. Zákon začíná platit ihned.

Francie je první unijní zemí, která novou daň zavádí. O dani z finančních transakcí ve výši 0,1 procenta uvažoval už předchozí prezident Nicolas Sarkozy, jeho nástupce Francois Hollande ale prosadil její zvýšení.

Podle ministra financí Pierra Moscoviciho je nový zákon „prvním krokem k fiskální reformě a posunem směrem k spravedlnosti“. Upravený rozpočet obsahuje také zvýšení daní, které by mělo státu přinést 7,2 miliardy eur a pomoci mu dosáhnout stanoveného snížení deficitu veřejných financí. Ten chce Hollande snížit z loňských 5,2 procenta na 4,5 procenta. Zákon o novém rozpočtu zavádí také vyšší daně pro bohaté a zvýšené odvody pro velké firmy.

Podle odborníků hrozí, že investoři budou namísto akcií nakupovat takzvané CFD kontrakty. Ty umožňují kupci spekulovat na pokles i vzestup akcií. Cenný papír ale nezmění majitele a tak se ho nová daň nedotkne.

Ukazuje to příklad Velké Británie, který pří nákupu akcií vybírá poplatek 0,5 procenta z hodnoty celé transakce. Takzvaná „kolková povinnost deformovala britský trh, lidé místo akcií nakupují více derivátů,“ řekl agentuře Bloomberg Pierre-Yves Gauthier z pařížské společnosti Aplhavalue SAS. „Kvůli takové dani je trh nebezpečnější“.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.