Globální firmy se zadlužují v Evropě | E15.cz

Globální firmy se zadlužují v Evropě

Globální firmy se zadlužují v Evropě
Petrobras si letos v Evropě půjčil nejvíce. Evropské peníze tak možná živí i provoz jeho plošiny u Ria de Janeiro
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jaroslav Bukovský

Svět čím dál více slyší na levné peníze z Evropy. Nižší úroky a nenasycené zástupy konzervativních investorů se zájmem o dluhopisy působí jako magnet na firmy ze zbytku světa. V loňském roce si tak světové firmy na starém kontinentu půjčily 132 miliard dolarů. To je více než trojnásobek objemu dluhopisů prodaných na vrcholu evropské dluhové krize v roce 2011. Více než polovina dlužníků se rekrutovala z rozvíjejícího se světa. Svědčí o tom data výzkumné společnosti Dealogic.

„Dlužníkům je jasné, že úroky jsou na minimu a poptávka je všude kolem, nač tedy s emisemi čekat,“ uvádí obchodník Jeroen van den Broek z amsterdamské pobočky ING. Poptávka navíc přetéká volnými penězi. Ekonomické prostředí v Evropě nahrává vysokým úsporám a finanční systém disponuje přebytkem likvidity. „Mezi evropskými institucionálními investory panuje značný zájem o nákupy firemních bondů,“ uvádí expert Société Générale Demetrio Salorio pro list Financial News.

Ve znamení dluhopisové smrště začal i letošek. Do Evropy míří pro peníze korporátní giganti ze všech koutů světa. Největší letošní emisí je prozatím brazilská státní ropná společnost Petrobras, která v Evropě udala dluhopisy v hodnotě přes pět miliard dolarů. Pro půjčku si do Evropy letos přišly i australská finanční skupina ANZ Banking Group či indický mobilní operátor Bharti Airtel.

Necelé tři týdny nového roku stačily na to, aby neevropské firmy dohromady získaly více než 18 miliard dolarů kapitálu. Takový zájem přespolních zažil kontinent naposledy v předvečer finanční krize v roce 2008.

Největším útočištěm globálních dlužníků zůstávají Spojené státy. V loňském roce zde neamerické firmy vydáním dluhopisů přišly k půjčkám za více než půl bilionu dolarů. Propříště ale může řada zájemců o kapitál zamířit na opačný břeh Atlantiku. „Náklady financování emisí dluhopisů budou letos příznivější v Evropě než v Americe,“ uvádí Melissa Smith z americké JP Morgan.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!