Investor Redside jde pro peníze na Západ

Rudolf Vřešťál,  spolumajitel a předseda představenstva Redside

Rudolf Vřešťál, spolumajitel a předseda představenstva Redside Zdroj: PR.Konektor

Rastislav Velič, partner investiční skupiny Arca Capital
2
Fotogalerie

Investiční společnost Redside, ve které má podíl investiční skupina Arca Capital, hledá investory do svých fondů v západní Evropě. „V rámci prodeje našeho produktu jsme aktivní především v Rakousku, Švýcarsku a Německu, v případě fondu Nova Real Estate také ve Velké Británii,“ uvádí Rudolf Vřešťál, spolumajitel a předseda představenstva společnosti Redside.

Jednání probíhají například se západoevropskými privátními bankami. Mezi nimi jsou švýcarské UBS nebo Julius Bär. „Institucionálním investorům v zahraničí nabízíme především realitní fond Nova Real Estate a energetický fond Nova Green Energy,“ dodává Vřešťál. Jak velkou částku chce od nich získat, neuvedl s tím, že kapitál se bude shánět do té doby, dokud „za investované peníze dokážeme získat kvalitní aktiva do fondů“.

Překonat nedůvěru západních investorů k investicím do realit či obnovitelných zdrojů ve střední Evropě, která je z pohledu západních bank spíše „východem“, není jednoduché. Redside chce proto využít spolupráci s etablovanými hráči. „Otevíráme spolupráci s lichtenštejnskou investiční společností Scarabeus,“ zdůrazňuje Rastislav Velič, partner investiční skupiny Arca Capital.

Scarabeus Wealth Management by nabízela investice do majetku zmíněných dvou fondů od Redside, ale cenné papíry by měly lichtenštejnské označení. „V zásadě jediným posláním lichtenštejnského feederfondu obhospodařovaného Scarabeem je investovat do našich českých master fondů Nova Real Estate a Nova Green Energy,“ říká Vřešťál a dodává: „Z hlediska risk managementu se to zdá nelogické, ale pro některé konzervativní západoevropské investory je zásadní, aby byl fond domicilovaný v nějaké jim z hlediska legislativy známé destinaci i přesto, že všechna aktiva i jejich skutečné řízení je jinde.“

Pro západoevropské investory by ovšem výnos mohl být velmi zajímavý. U realitního fondu se totiž pohybuje na úrovni 5,5 procenta, o čemž si západoevropští konkurenti mohou nechat jenom zdát. Společnost Redside spravuje majetek v celkové výši 412 milionů eur, tedy zhruba 10,4 miliardy korun v pěti investičních fondech. V současnosti Redside otevírá další fond, který se bude zaměřovat na investice do středoevropských firem obchodovaných na burze.