Konec intervencí může zkomplikovat ECB s nákupy bondů, varuje ČNB | e15.cz

Konec intervencí může zkomplikovat ECB s nákupy bondů, varuje ČNB

ČNB
ČNB
• 
ZDROJ: Martin Pinkas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Případné ukončení režimu devizových intervencí a opuštění závazku udržovat kurz koruny nad 27 korunami za euro před ukončením nekonvenční měnové politiky Evropské centrální banky (ECB) by mohlo být velmi komplikované. Vyplývá to ze zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady ve čtvrtek 5. listopadu. Současnou měnovou politiku České národní banky totiž významně ovlivňuje nekonvenční měnová politika ECB.

Ta od března nakupuje státní dluhopisy v objemu zhruba 60 miliard eur (1,6 bilionu korun) měsíčně a program má ukončit příští rok v září. Šéf ECB Mario Draghi tento týden uvedl, že banka je připravená prodloužit a rozšířit program nákupů dluhopisů, jímž podporuje ekonomiku eurozóny a snaží se jím zvýšit inflaci.

V souvislosti s tím někteří členové bankovní rady vyjádřili pochybnost ohledně rychlosti nárůstu domácích úrokových sazeb tak, jak jej předpokládá nová prognóza ČNB. Mohlo by to totiž vést k nadměrnému rozdílu úrokových sazeb v Česku a v eurozóně a k nezamýšlenému nadměrnému zhodnocení kurzu koruny. „Proto panovala shoda, že skutečný nárůst domácích úrokových sazeb bude zřejmě pozvolnější,“ uvádí záznam.

ČNB přitom již delší dobu tvrdí, že návrat do standardního režimu měnové politiky nebude znamenat posílení kurzu na mírně nadhodnocenou úroveň před vstupem do intervenčního režimu v listopadu 2013.

Úrokové sazby na minimech

Bankovní rada ČNB minulý týden rozhodla, že bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Zároveň nechala úrokové sazby na historických minimech. Rada uvedla, že konec režimu devizových intervencí může přijít až na přelomu roku 2016 až 2017. Základní úroková sazba se z technické nuly začne podle guvernéra ČNB Miroslava Singera zvyšovat v roce 2017.

Česká národní banka minulý týden v nové prognóze zlepšila odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 4,7 procenta z předchozích 3,8 procenta. Pro příští rok centrální banka odhad ponechala na 2,8 procenta. Odhad vývoje inflace ČNB mírně zvýšila.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah